Cadillac One

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cadillac One
Ilustracja
Limuzyna Baracka Obamy
Inne nazwy

„The Beast”

Producent

Cadillac

Projektant

Ed Welburn

Okres produkcji

2009

Miejsce produkcji

Stany Zjednoczone Hamtramck

Poprzednik

Cadillac DTS Presitental State Car

Dane techniczne
Segment

F

Typy nadwozia

4-drzwiowy sedan

Silniki

6.6l Duramax

Napęd

tylny

Długość

5500 mm

Wysokość

1770 mm

Masa własna

9100 kg

Liczba miejsc

7

Cadillac Onesamochód osobowy klasy luksusowej wyprodukowany w 2009 roku przez amerykańską markę Cadillac dla Prezydenta Stanów Zjednoczonych na zlecenie Secret Service.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Cadillac One – tył
Cadillac One w asyście pojazdów Secret Service
Cadillac One podczas inauguracji prezydentury Donalda Trumpa (styczeń 2017)

Współczesny samochód prezydencki Cadillac One, to limuzyna budowana na ramie ciężarówki Chevrolet Kodiak wyprodukowana przez markę Cadillac w ramach koncernu General Motors. Ze względu na budowę i wyposażenie, pojazd ten jest potocznie nazywany „Bestią”. Obecny model limuzyny wszedł do użytku 20 stycznia 2009 roku. Cena samochodu wynosiła 600 tys. USD, czyli równowartość około 2 mln zł. Pojazd to opancerzona limuzyna budowana na specjalne zamówienie według specyfikacji United States Secret Service, na bazie samochodu ciężarowego Chevrolet Kodiak, stylizowana z użyciem tylko niektórych elementów Cadillac Escalade (przednie światła). Jest lądowym odpowiednikiem Air Force One.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Samochód jest masywną, czarną limuzyną zbudowaną na podwoziu Chevrolet Kodiak. Limuzyna została zbudowana według wymagań specyfikacji Secret Service, jest zabezpieczona przed wybuchami, kulo- i gazoodporna. Spełnia wszystkie wymagania i posiada zabezpieczenia wymagane przez Secret Service. Wnętrze jest przystosowane do potrzeb męża stanu. Większość podzespołów jest produkowana na specjalne zamówienie, w tym ręcznie szyte obicia wnętrz. Cadillac One (zbliżony wyglądem do Cadillaca DTS) wyposażony jest w co najmniej 5-centymetrowej grubości opancerzenie oraz kuloodporne szyby o grubości 5 cm. Platforma podłogowa to metalowa płyta o grubości 12 cm. Drzwi mają grubość 20 cm, zostały wykonane z kombinacji stopu tytanu uzbrojonego w płytki ceramiczne, stali, kevlaru, aluminium i betonu[potrzebny przypis]. Samochód jest tak skonstruowany, by znajdujący się w nim prezydent przetrwał nie tylko ostrzał z broni maszynowej, ale też wybuch przydrożnej bomby, a także atak z użyciem broni biologicznej. „Bestia” waży 9 ton i zużywa średnio 30 l paliwa na 100 km. Bestia wyposażona jest w 8-cylindrowy silnik wysokoprężny Duramax. Przyspieszenie prezydenckiej limuzyny 0 do 60 mil na godzinę zajmuje 15 s. W prezydenckiej kabinie może zmieścić się pięciu pasażerów, łącznie samochodem może podróżować siedem osób, wliczając kierowcę. Prezydent ma do dyspozycji wyposażenie potrzebne do pełnienia obowiązków głównodowodzącego sił zbrojnych, w tym szyfrowaną komunikację poprzez bezprzewodową łączność satelitarną SATCOM w towarzyszącym mu Chevrolecie Suburban[potrzebny przypis].

Incydenty[edytuj | edytuj kod]

  • 23 maja 2011 roku doszło do incydentu z udziałem Cadillaca One: w trakcie podróży prezydenta Baracka Obamy samochód utknął na przejeździe, w bramie ambasady Stanów Zjednoczonych w irlandzkim Dublinie; prezydenta nie było w środku limuzyny,
  • 20 marca 2013 roku samochód został unieruchomiony i odholowany na platformie w Tel Awiwie, w Izraelu, kiedy kierowca przez pomyłkę zatankował benzynę zamiast oleju napędowego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]