Chatka w Nieznajowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chatka Stowarzyszenia Miłośników Nieznajowej w Nieznajowej
Ilustracja
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Niski

Wysokość

ok. 400 m n.p.m.

Data otwarcia

1989

Właściciel

Nadleśnictwo Gorlice

Położenie na mapie Beskidu Niskiego
Mapa konturowa Beskidu Niskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Chatka w Nieznajowej”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Chatka w Nieznajowej”
Ziemia49°29′27″N 21°23′29″E/49,490833 21,391389
Strona internetowa

Chatka w Nieznajowejchatka studencka, położona na terenie nieistniejącej wsi Nieznajowa w dolinie Wisłoki w Beskidzie Niskim (w rzeczywistości administracyjnie leży już na terenie wsi Rozstajne[1]). Obiekt jest własnością Nadleśnictwa Gorlice, a od 1991 roku zarządza nim Stowarzyszenie Miłośników Nieznajowej na podstawie umowy dzierżawy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obiekt, mieszczący się w starej leśniczówce, powstał z inicjatywy osób skupionych w 18 Kole PTTK przy Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej, które to starania o jego pozyskanie rozpoczęło w 1989 roku. Umowa dzierżawy, podpisana z Nadleśnictwem, obejmuje okres 50 lat. W latach 1989–1991 w chatce przeprowadzono prace remontowe. W listopadzie 1991 roku zarejestrowane zostało Stowarzyszenie Miłośników Nieznajowej, opiekujące się obecnie chatką.

Warunki bytowe[edytuj | edytuj kod]

Chatka czynna jest w okresie od kwietnia do października, w tym w lipcu i sierpniu – bez przerw. W pozostałych okresach pobyt należy uzgodnić z gospodarzami chatki. Nocleg w chatce jest bezpłatny; nocujący zobowiązani są jednak wykonać drobne prace na rzecz obiektu. Obok chatki jest możliwość rozbicia namiotu.
Chatka posiada 30 miejsc noclegowych na materacach i podłodze. Schronisko nie jest zelektryfikowane, a węzeł sanitarny znajduje się na zewnątrz (studnia, wychodek).

Dane teleadresowe[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie Miłośników Nieznajowej
tel. 604-708-326

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]