Cyrk Korona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cyrk Korona (2006)

Cyrk Korona – największy polski cyrk prowadzony przez Lidię Król-Pinder i Thomasa Pindera, założony w 1993 roku.

Program[edytuj | edytuj kod]

Sezon Nazwa programu Rok
16 "W 2 Godziny Dookoła Świata" 2008
17 "Podróże w Czasie" 2009
18 "Magiczny Cyrk" 2010
19 "Powietrzne Fantazje" 2011
20 "Niech Żyje Cyrk!" 2012
21 "Fabryka Śmiechu" 2013
22 "Kamera-Akcja!" 2014
23 "Cyrkowo-Bajkowo" 2015
24 "Odwiedziny u rodziny" 2016
25 "Wielki Jubileusz" 2017
26 "WOW - 250 lat Cyrku" 2018
27 "Bajkowe Fantazje" 2019
28 "Bajkowe Fantazje 2" 2020
29 "SHOW jak z bajki" 2021
30 "Urodzinowo Bajkowo" 2022
31 "Sensacyjny Nowy Program Dla Całej Rodziny" 2023

Majątek i zwierzyniec[edytuj | edytuj kod]

Cyrk Korona dysponuje trzema namiotami cyrkowymi o średnicach 40 m, 38 m oraz 36 m, dwa stałe amfiteatry na 1500 osób oraz jeden na 1000. Posiada także agregaty prądotwórcze oraz pojazdy specjalne, dzięki czemu może zorganizować przedstawienie w dowolnym miejscu w Polsce oraz w Europie.

Przy cyrku jest prowadzony największy zwierzyniec cyrkowy w Polsce (2006 r.). Cyrk posiada na stałe: wielbłądy, konie rasy Welsh Cob i araby, lamy, gęsi, zebry, kozy, owce, psy rasy bernardyn, małpy, kuce szetlandzkie oraz byka "Fernando". W sezonie 2008 występowały także dwa słonie afrykańskie.

W 2004 przy Cyrku powstało biuro zajmujące się organizacją różnego rodzaju imprez, produkcji filmowej oraz reklamowej, a także wynajmujące namioty.

Festiwal Talentów[edytuj | edytuj kod]

Cyrk Korona od 2010 roku jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Talentów, który na przełomie września i października odbywa się w Warszawie. Impreza odbywa się pod dwoma wielkopowierzchniowymi namiotami cyrkowymi, a na arenie prezentowane są największe gwiazdy świata cyrku. Festiwal Talentów jest największą i najważniejszą cyrkową imprezą w Polsce. W ciągu czterech edycji festiwal osiągnął status prestiżowego a liczba odwiedzających cyrk rośnie. W 2012 roku podczas III Festiwalu Talentów piosenkarka Doda uświetniła galę, wjeżdżając na arenę na słonicy Sharon. W 2013 r. Ewelina Lisowska zaprezentowała swój czwarty singiel "Aero-Plan II". Artystka wystąpiła na trapezie i w kuli wodnej, podczas gali charytatywnej. Nagroda brązowej, srebrnej i złotej korony przyznawana jest na wielkiej gali finałowej. Zwycięzców wybiera publiczność.

I Festiwal Talentów[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Zwycięzca
Grand Prix Trio Korolev's
Złota korona Sasha Korolev Mr. Chap Melkart Ball
Srebrna korona Rossi Brothers (Włochy) Emma Pinder (Wielka Brytania) Piotr "Ssnake" Wąsik (Polska)
Brązowa korona Carol Pinder (Wielka Brytania)

II Festiwal Talentów[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Zwycięzca
Grand Prix Mr. Chap (Polska)
Złota korona Trio Laruss (Węgry)
Srebrna korona Yosvany Rodriquez (Kuba) John Fossett Team (Wielka Brytania)
Brązowa korona Piotr "Ssnake" Wąsik (Polska) Duo Stauberti (Czechy)

III Festiwal Talentów[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Zwycięzca
Grand Prix Ludwig Berousek (Czechy)
Złota korona Amadeo Folco (Włochy) Helena Polachov (Czechy)
Srebrna korona Chelo & Gabi (Hiszpania) Duo Guidi (Ukraina/Włochy) Trio Woźniewski (Polska/Ukraina) Trio Nemo (Polska/Anglia)
Brązowa korona Nanou (Francja) Trio 7-pokoleń (Wielka Brytania) Carole Pinder (Wielka Brytania) Tito Medina (Hiszpania)

IV Festiwal Talentów[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Zwycięzca
Grand Prix Duo Garcia (Hiszpania/Wielka Brytania)
Złota korona Mr. Chap (Polska) Justyna & Wowa (Ukraina)
Srebrna korona Vladimir Omelchenko (Ukraina) Michael Betrian (Holandia) Robert Lagroni (Czechy) Juan Gutierez (Hiszpania)
Brązowa korona Chelo & Gabi (Hiszpania) Anna Filipowska (Polska) Inka & Karolina (Polska/Ukraina) Rodzina Folco (Niemcy/Włochy)

Działalność zewnętrzna[edytuj | edytuj kod]

Cyrk organizuje wspólnie z TVP program Artyści dzieciom, w trakcie którego znani aktorzy teatralni i filmowi oraz znane postacie z TVP wcielają się w rolę artystów cyrkowych lub treserów biorąc udział w spektaklu cyrkowym.

10 listopada 2005 r., podczas pierwszego dnia VII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Olimpiad Specjalnych, Cyrk Korona otrzymał odznaczenie Olimpiad Specjalnych Polska "Specjalny Przyjaciel" jako firma wspierająca działalność Olimpiad Specjalnych od ponad 10 lat. Cyrk Korona przekazuje także na cele hipoterapii swoje konie, które zakończyły pracę jako artyści cyrkowi.

Cyrk jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Cyrków (ECA). Lidia Król–Pinder jest przedstawicielem ECA w Polsce, a jej mąż Thomas pracuje w komisji ECA zajmującej się regulacjami prawnymi związanymi ze standaryzacją transportów dla zwierząt.

W 2012 r. jako pierwszy cyrk w kraju umożliwił opcję kupna biletów on-line.

Konflikty z obrońcami praw zwierząt[edytuj | edytuj kod]

Cyrk Korona od wielu lat jest przedmiotem krytyki i akcji protestacyjnych części środowisk zajmujących się obroną praw zwierząt[1][2]. Kontrole przeprowadzane w 2008 r. przez władze weterynaryjne, po interwencjach organizacji ekologicznych i obrońców praw zwierząt nie wykazały jednak uchybień w zakresie przepisów dotyczących traktowania zwierząt w Polsce[3][4].

Głośnym echem w mediach przetoczyła się w 2000 r. sprawa ucieczki trzech tygrysów z Cyrku, która na skutek błędu policjanta skończyła się przypadkową śmiercią weterynarza, który próbował uratować zwierzęta przed zastrzeleniem[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]