Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. 15 wrz 2023 · Densytometria jest badaniem, które pozwala ocenić gęstość mineralną kości i w porę uchwycić moment, kiedy można rozpocząć leczenie pozwalające uniknąć złamania. To bezpieczne badanie powinno być wykonywane kontrolnie co roku u osób w starszym wieku i pacjentów z grupy ryzyka. Zobacz, jak interpretować wyniki densytometrii.

  2. Diagnozując osteoporozę gęstość kości (BMD) określa się przy użyciu systemu, który został przyjęty przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Na potrzeby opisu korzysta się z pojęcia odchylenia standardowego SD T-SCORE oraz Z-SCORE. Wartość SD informuje o tym, jak bardzo dany wynik odbiega od ogólnie przyjętej normy.

  3. 4 wrz 2017 · U dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, u których proces kostnienia nie zakończył się, zalecanym wskaźnikiem do oceny gęstości kości jest wskaźnik Z. Zmniejszenie gęstości kości o każde 1 odchylenie standardowe świadczy o dwukrotnie większym ryzyku złamań kręgów i bliższego końca kości udowej.

  4. 14 cze 2019 · Badanie densytometryczne, czyli gęstości kości (BMD — bone mineral density) to podstawa diagnostyki osteoporozy — choroby charakteryzującej się powolnym ubytkiem masy kostnej. Prowadzi ona do osłabienia struktury kości i powoduje większe ryzyko złamań. Obserwacja jest szybka, bezbolesna, bez żadnych powikłań.

  5. 24 kwi 2018 · Poziom osteokalcyny we krwi określany jest w próbce krwi żylnej, pobranej na czczo. Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie do badania. Czas oczekiwania na wynik badania to najczęściej 1 dzień. Cena badania osteokalcyny to około 40–50 zł.

  6. 6 lip 2022 · osteoporoza, nowotwór kości, białaczka, martwica jałowa kości, osteomalacja, torbiel kości. Ból kości może być spowodowany wieloma poważnymi dolegliwościami. Jeśli tylko zauważysz, że regularnie pojawiają się u Ciebie bóle w kościach, koniecznie zgłoś się do lekarza.

  7. 31 lip 2017 · Analiza moczu i krwi pozwala wykluczyć inne choroby, które mogłyby powodować osteoporozę, oraz określić poziom metabolizmu kości. Z krwi można oznaczyć: liczbę czerwonych i białych krwinek wraz z ich morfologią, odczyn Biernackiego (OB), a także poziom wapnia, fosforu, fosfatazy alkalicznej oraz kreatyniny.