Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zadzierzgnięcie (łac. strangulatio) – termin z zakresu kryminalistyki i medycyny sądowej, określający specyficzny rodzaj zagardlenia, w którym ucisk na narządy szyi wywiera pętla zaciskana ręcznie przez człowieka. Zadzierzgnięcie jest najczęściej czynem zbrodniczym.

  2. 19 kwi 2017 · Zadzierzgnięcie jelit wiąże się z tak zwanym "ostrym brzuchem". Typowymi objawami dla tego schorzenie są: ból brzucha; nudności; wymioty; zatrzymanie gazów i stolca. Ból brzucha jest objawem, który pojawia się najwcześniej. Początkowo ma napadowy, kolkowy charakter, okresowo się nasila i słabnie.

  3. Słownik języka polskiego PWN*. zadzierzgnąć — zadzierzgać, zadzierzgiwać. 1. «zaciągnąć pętlę». 2. «nawiązać bliski kontakt z kimś lub czymś». zadzierzgnąć się — zadzierzgać się, zadzierzgiwać się. 1. «o pętli, sznurze, węźle: zostać zadzierzgniętym».

  4. 18 mar 2018 · Wyróżnia się czynnościową i mechaniczną niedrożność jelit. W chorobie treść jelitowa nie może swobodnie przedostawać się przez jelita (dochodzi do niedrożności układu pokarmowego). Przyczyną są m.in. powikłania po operacjach, stany zapalne i guzy nowotworowe. Objawy niedrożnych jelit to: wzdęcia,...

  5. 7 gru 2023 · W skrócie. Zadławienie to stan, w którym drogi oddechowe są całkowicie lub częściowo niedrożne za sprawą ciała obcego. Czym różni się od zakrztuszenia i zachłyśnięcia? W razie zadławienia niezbędne jest natychmiastowe wdrożenie pierwszej pomocy, a gdy to nie przynosi rezultatu - wezwanie pogotowia.

  6. 25 mar 2019 · Załupek, inaczej parafimoza lub zadzierzgnięcie prącia, to schorzenie nabyte występujące wyłącznie u mężczyzn. Dotyka nie tylko osób dorosłych, ale też dzieci. Pojawia się rzadziej niż stulejka, ale może predysponować do jej powstania. Cechą charakterystyczną załupka jest niemożność odprowadzenia napletka na żołądź prącia.

  7. 4 lip 2020 · Oznacza ona zatkanie światła przewodu pokarmowego. Najczęściej przeszkodą powodującą niedrożność jelit jest guz jelita lub sąsiednich narządów. Rzadziej materiałem powodującym zator w jelicie może być kamień żółciowy lub kamień kałowy. W podobnym mechanizmie u noworodków może rozwinąć się z kolei niedrożność smółkowa.