Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku Niemcy zgładzili w komorach gazowych Birkenau 2897 romskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Ogółem w Auschwitz zginęło ponad 20 tysięcy Romów spośród około 23 tysięcy deportowanych z 14 krajów [1] .

  2. 25 sty 2010 · Tego dnia, w 1944 r. w komorach gazowych straciło życie 2897 Romów – dzieci, kobiet i mężczyzn. Od 1997 r. 2 sierpnia czczony jest jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Romowie stanowili pod względem liczebności trzecią grupę deportowanych do KL Auschwitz, po Żydach i Polakach.

  3. 25 sty 2021 · Holocaust Żydów skutecznie przesłania ogrom śmierci ludności romskiej. Co gorsza, po klęsce III Rzeszy i zawarciu pokoju, ta część ludobójstwa nie została oficjalnie uznana. Podczas procesu Norymberskiego potraktowano sprawę Romów pobieżnie i niedokładnie, nie wzywając ani jednego świadka.

  4. Systematycznie prowadzona przez niemieckie państwo nazistowskie za-głada Romów, po roku 1945 była przez dziesięciolecia przemilczana i nie-obecna w świadomości innych narodów. Najwyższy czas na odrobienie zaległości w upamiętnianiu romskiej zagłady. Ofiary hitlerowskiej polityki ludobójstwa.

  5. 2 sie 2023 · Romów. Przyjmuje się, że podczas Porajmos mogło zginąć nawet około pół miliona Romów. Szacunki są utrudnione, gdyż część dokumentacji zostało zniszczonej, nie wszystko było ewidencjonowane,...

  6. Mówimy o Zagładzie Romów i Sinti. Czy określenie Cyganie wychodzi z użycia? W 1971 r. odbył się pierwszy światowy kongres Romów i na nim ustalono, że słowo Romowie jest tym właściwym, którego powinniśmy używać w celu identyfikacji tej grupy. W Polsce taka sugestia istnieje od lat dziewięćdziesiątych.

  7. 31 lip 2014 · Eksperci: trzeba pamiętać i uczyć o zagładzie Romów. Wiedza o zagładzie europejskich Romów wciąż jest zbyt mała, potrzebne są kolejne badania, upamiętnianie ofiar oraz edukacja – mówili uczestnicy konferencji naukowej „Edukacja dla upamiętnienia zagłady Romów”, która w czwartek rozpoczęła się w Krakowie.