Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. 13 lip 2010 · Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie powstało w 1945 roku. Siedzibą jest XIV-wieczny zamek gotycki, wybudowany dla administratora dóbr kapituły warmińskiej. W latach 1516-1521 funkcję tę pełnił tu Mikołaj Kopernik. Do dziś na ścianie krużganka pozostała unikalna pamiątka po jego pobycie - własnoręcznie wykonana doświadczalna ...

  2. Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w połowie XIV w. w stylu gotyckim przez kapitułę warmińską, która była jego właścicielem do 1772. Zamek pełnił funkcje obronne oraz był siedzibą min. administratora dóbr kapituły. Najsławniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik, który pełnił obowiązki administratora w latach 1516–1521.

  3. 5 lut 2021 · Zamek otaczała fosa zasilana z Łyny, wjazd po moście zwodzonym. Zamek rozbudowywano jeszcze w XIV wieku, później w XV i XVI, podwyższając mury obronne i wieżę. Mury zamkowe połączono z miejskimi w jeden system, chociaż zamek pozostał niezależny, oddzielony od miasta fosą.

  4. Opis obiektu. Gotycki zamek to najstarszy i najbardziej okazały zabytek stolicy Warmii i Mazur. Przez wieki stanowił serce miasta, które rozwijało się w jego cieniu. Kiedyś był domem Mikołaja Kopernika, obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Warmii i Mazur, a komnaty i dziedziniec stoją otworem przed zwiedzającymi.

  5. Olsztyn – zamek kapituły warmińskiej. rekonstrukcja zamku z XV wieku, rys A.Wagner. plan współczesnego układu pierwszego piętra zamku wg K.H.Clasena. Historia. Założycielami zamku i miasta Allenstein byli przedstawiciele kapituły warmińskiej.

  6. Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w połowie XIV wieku w stylu gotyckim przez kapitułę warmińską, która była jego właścicielem do roku 1772. Zamek pełnił funkcje obronne oraz był siedzibą min. administratora dóbr kapituły.

  7. Zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie to przykład monumentalnej architektury gotyku ceglanego, którego budowę założenia rozpoczęto w 1346 r. i kontynuowano etapami do połowy XV wieku. W czasach baroku zamykający dziedziniec mur wschodni przebudowano na reprezentacyjne skrzydło mieszkalne.