Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zamek Królewski w Warszawie – barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym 4. Pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu).

  2. Historia Zamku Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV w., kiedy to powstała Wieża Wielka (na mapce Zamku – dzisiejsza Wieża Grodzka). Rozbudowywany w XVI i XVII w., za czasów Zygmunta III Wazy uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku. Był rezydencją królewską, miejscem obrad sejmu, centrum administracyjnym i kulturalnym kraju.

  3. Zamek Królewski w Warszawie to symbol stolicy, zdobiący widokówki i pamiątkowe gadżety. O Zamku Królewskim w Warszawie słyszał zapewne niejeden Polak, ale nie każdy go odwiedził. Jego początki sięgają już XIV wieku, a historia mu towarzysząca jest burzliwa i zdecydowanie warta poznania.

  4. Zamek Królewski w Warszawie. Dawna rezydencja królów Polski i siedziba Sejmu. Muzeum wnętrz, ośrodek edukacji oraz miejsce uroczystości państwowych i międzynarodowych. Zburzony w 1944 r., Zamek od podstaw został odbudowany w latach 1971-1984, głównie ze składek społecznych.

  5. 19 cze 2018 · Zamek Królewski w Warszawie. 4.4. Zamek na Liście Unesco. Przy wschodniej pierzei popularnego Placu Zamkowego w Warszawie stoi okazały, piękny Zamek Królewski, będący rekonstrukcją zespołu wysadzonego przez Niemców w 1944 roku. Rekonstrukcja budowli miała miejsce w latach 1971-84.

  6. 2021-11-02. Zobacz oryginalnego orła z zaplecka królewskiego tronu! 2021-09-27. Twoja najpiękniejsza lekcja historii. Lekcje muzealne i warsztaty 2021/22. Zobacz więcej aktualności. Polecamy. Ogrody zamkowe. Królewskie Ogrody – historyczna przestrzeń stanowiąca doskonałe rozszerzenie wnętrz muzealnych oraz zielony azyl w „sercu stolicy”

  7. 23 kwi 2022 · Zamek Królewski w Warszawie zawsze był tradycyjną siedzibą najwyższych władz państwowych, Zamkiem Króla Jegomości i Rzeczypospolitej, miejscem obrad parlamentu, sceną uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r., a po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. – gmachem reprezentacyjnym Rzeczypospolitej, siedzibą jej Prezydenta; był miejscem, z k...