Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zamek w Inowłodzu – zamek królewski z XIV wieku ufundowany przez Kazimierza Wielkiego znajdujący się w dolinie rzeki Pilicy w Inowłodzu w województwie łódzkim . Historia. Po raz pierwszy zamek wspomniany jest w XIV-wiecznej Kronice Janka z Czarnkowa jako obiekt ufundowany przez polskiego króla Kazimierza Wielkiego.

  2. bronny zamek w Inowłodzu był jedną z blisko pięć­dzie­się­ciu mu­ro­wa­nych wa­row­ni, zbu­do­wa­nych za ży­cia i pa­no­wa­nia Ka­zi­mie­rza Wiel­kie­go. Wy­sta­wio­ny w la­tach 1356-66 peł­nić miał funk­cję sie­dzi­by lo­kal­nej ad­mi­ni­stra­cji i punk­tu obron­ne­go przy gra­ni­cy Pol­ski z pań­stwem ksią­żąt ma­zo­wiec­kich.

  3. Czcionka: Drukuj. Dzieje zamku. Po raz pierwszy zamek pojawia się w XIV wiecznej Kronice Janka z Czarnkowa jako obiekt ufundowany przez polskiego króla z rodu Piastów Kazimierza Wielkiego. Na podstawie źródeł pisanych, jak również badań archeologicznych jego powstanie datuje się na lata 1356 - 1366.

  4. 24 lut 2023 · Zamek Inowłódz. Jednym z najważniejszych zabytków Inowłodza jest zamek, który znajduje się na wzgórzu, skąd roztacza się piękny widok na okolicę. Zamek ten powstał w XIV wieku i był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie mieści się w nim muzeum, w którym można zobaczyć ciekawe eksponaty związane z historią miasta oraz regionu.

  5. 29 mar 2020 · W 2013 roku Zamek w Inowłodzu był ukończony i otworzył swoje bramy dla turystów. Działa tu Punkt Informacji Turystycznej, oraz gminny ośrodek kultury z biblioteką. Z zamkowej baszty rozpościera się widok na cały Inowłódz, oraz na Dolinę Pilicy. Zwiedzanie zamku ze względu na finansowanie UE jak na razie jest darmowe.

  6. Pierwotny zamek składał się z murów obwodowych, bramy w kurtynie wschodniej, wieży czworobocznej w murze południowym i ośmiobocznej wieży w narożniku północno – wschodnim. Wzniesiono go z żółto-brązowego piaskowca wydobywanego w pobliskim kamieniołomie, łączonego zaprawą wapienną.

  7. Plan ten zrealizowano dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku wykorzystując fundusze Unii Europejskiej. Obecnie zamek udostępniony jest dla zwiedzających. Odwiedzając Inowłódz warto także zwiedzić romański kościół św. Idziego. Świątynia ta wzniesiona została w XI wieku i nosi cechy typowe dla architektury obronnej.