Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zamek w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie. Spis treści (kliknij, aby rozwinąć) Krótka historia zamku. Pierwszy kamieniecki zamek wystawili władcy Rusi, ale nie przetrwał on najazdu tatarskiego. Następną fortecę wybudowali litewscy Koriatowicze. Obecny wygląd zamku to najprawdopodobniej efekt rozbudowy z czasów Stefana Batorego.

  2. Historia zamku. Zamek w Kamieńcu Podolskim wzniesiony został w drugiej połowie XIV wieku. Ze względu na znakomite położenie w pętli rzeki Smotrycz, miejsce to wykorzystywane było w celach obronnych już dużo wcześniej. W granicach Królestwa Polskiego zamek znajdował się na stałe od 1432 roku.

  3. 1 gru 2023 · Twierdza w Kamieńcu Podolskim stanowiła stolicę Podola, chroniącą dostępu do granic Rzeczypospolitej. Wielu kronikarzy nowożytnych uważało Kamieniec za niezdobywalny ośrodek. Zbudowano go w zakolu rzeki Smotrycz, jednego z dopływów Dniestru.

  4. Most Turecki w Kamieńcu Podolskim – kamienny most na Smotryczu, wzniesiony przed 1494 rokiem lub w czasach króla Zygmunta I Starego. Łączy twierdzę w Kamieńcu Podolskim ze Starym Miastem. Murowany most najprawdopodobniej zbudowano pod koniec XV wieku lub w wieku XVI na polecenie króla Zygmunta I Starego.

  5. 31 maj 2019 · Written by Jakub Jędrzejski on 31 maja 2019. Dramatyczna obrona twierdzy w Kamieńcu Podolskim stała się kanwą dla ostatniej części trylogii Henryka Sienkiewicza – Pana Wołodyjowskiego. W sierpniu 1672 roku wielka armia turecko-kozacko-tatarska wtargnęła na Podole i obległa Kamieniec. Zamku broniła wówczas garstka regularnych żołnierzy i mieszczan.

  6. Kościół św. Michała i klasztor Sióstr Dominikanek w Kamieńcu Podolskim z 1722 roku. W 2 poł. XVIII wieku zespół został odrestaurowany dzięki darowiźnie starosty Michała Franciszka Potockiego. Po 1866 roku koszary, po 1945 roku fabryka. Kościół i klasztor zostały odzyskane przez kościół rzymskokatolicki w latach 90.