Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Jest to zamiar bezpośredni oraz zamiar ewentualny. Wyróżnia się ponadto także inne kategorie zamiaru — zamiar quasi-ewentualny, czy zamiar nagły. W poniższym artykule przybliżymy ich tematykę. Zamiar jest zjawiskiem psychicznym, zachodzącym w umyśle sprawcy danego czynu.

  2. 10 gru 2021 · zamiar bezpoŚredni – dolus directus O zamiarze bezpośrednim mówimy wtedy, gdy – zgodnie z wyżej wspomnianym przepisem – sprawca chce popełnienia czynu zabronionego. Ma on świadomość, że swoim zachowaniem wypełnia lub może wypełnić znamiona czynu zabronionego i mimo to, chce popełnić ten czyn.

  3. 25 maj 2020 · Zamiar bezpośredni polega na tym, że sprawca chce popełnić czyn zabroniony (tak np. postanowienie Sądu Najwyższego z 20 kwietnia 2017 r., sygn. II KK 104/17). Jeżeli skutek należący do znamion czynu zabronionego jest nieuchronny albo jego prawdopodobieństwo jest duże, a sprawca sobie to uświadamiał, to należy przypisać zamiar ...

  4. 10 sty 2024 · W świetle obowiązujących przepisów prawa, aby uznać czyn zabroniony za popełniony umyślnie, sprawca musi dokonać go w zamiarze bezpośrednim lub zgodzić z możliwością popełnienia takiego czynu. Drugi z opisanych wariantów to tak zwany zamiar ewentualny. Czym się on charakteryzuje? Wyjaśniamy.

  5. 17 gru 2023 · Czym jest zamiar bezpośredni? W świetle regulacji art 9 § 1 Kodeksu karnego, czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi. Jak wskazuje SN, zamiar bezpośredni nie polega jedynie na tym, że sprawca ...

  6. Zamiar bezpośredni – postać zamiaru w rozumieniu prawa karnego polegająca na tym, że sprawca chce popełnić czyn zabroniony (art. 9 § 1 k.k.). Sprawca popełniający czyn zabroniony w zamiarze bezpośrednim ma świadomość i wolę realizacji jego ustawowych znamion .

  7. 4 paź 2015 · Zamiar bezpośredni ma miejsce, gdy sprawca jest świadomy, że jego zachowanie wypełnia znamiona czynu zabronionego, lecz chce jego wypełnienia oraz gdy zdaje sobie sprawę z nieuchronności skutków swojego zachowania, ale chce ten skutek spowodować, choć nie wie, czy jego działanie okaże się skuteczne.