Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Nazwa. Termin „zapatystowska” wywodzi się od nazwiska historycznego chłopskiego lidera Emiliana Zapaty, którego EZLN obrała za swojego patrona [1]. Aktywiści ruchu określani są jako „zapatyści“ [2] . Historia. Została założona przez społeczność indiańską stanu Chiapas w 1983 roku.

  2. 23 sie 2019 · Kluczowe dania na wynos: Zapatyści. Zapatyści, znani również jako EZLN, to ruch polityczny złożony z rdzennych aktywistów z południowego meksykańskiego stanu Chiapas. EZLN poprowadziła powstanie 1 stycznia 1994 r., aby zająć się obojętnością meksykańskiego rządu na ubóstwo i marginalizację rdzennych społeczności.

  3. 18 cze 2019 · 18 czerwca 2019. 1 stycznia 1994 r. uzbrojeni bojownicy zaatakowali siedziby lokalnej administracji w stanie Chiapas w Meksyku, ale już cztery dni później wojsko odzyskało kontrolę nad zajętymi przez nich terenami. Mimo to Zapatyści działają do dziś i kontrolują sporą część stanu. Jaka jest tajemnica ich sukcesu?

  4. 9 wrz 2017 · O co walczą zapatyści obecnie? Aby odpowiedzieć na te pytania, udajemy się wraz z koleżanką, również pasjonatką kultury Meksyku, w dwa miejsca zorganizowane i rządzone przez zapatystów, lub raczej neozapatystów, bo tak sami siebie nazywają od 2005 roku, gdy ogłoszona została Szósta Deklaracja z Dżungli Lakandońskiej.

  5. 6 maj 2015 · Kładzie nacisk na polityczną mobilizację społeczeństwa obywatelskiego. Zamiast obalać rząd, zapatyści wzywają do oddolnych reform i budowy alternatywnego systemu polityczno-gospodarczego, a ich taktyka opiera się na zdecentralizowanych działaniach zbrojnych, podejmowanych na niewielką skalę.

  6. Podróż zapatystów, nazywana przez nich samych „pokojową inwazją”, ma na celu odwiedziny u innych antykapitalistycznych grup, podzielenie się z nimi doświadczeniami i międzynarodową integrację ...

  7. 27 cze 2021 · Czerwiec 2021. Wyjaśnienie: często używając słowa „los zapatistas” [los – rodzajnik męski liczby mnogiej] nie odnosimy się do mężczyzn, ale do ludności (pueblo) Zapatystów. A kiedy mówimy „las zapatistas” [las – rodzajnik żeński liczby mnogiej], nie mamy na myśli kobiet, ale społeczności (Comunidades) Zapatystów. W nasze słowa “wskakuje” płeć.