Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zarodek krystalizacji (dawniej: zaródź krystalizacji) – punkt w przestrzeni, od którego zaczyna się proces krystalizacji. Istnieją dwa rodzaje zarodków krystalizacji: homofazowe (homogeniczne) – przypadkowe ośrodki w krystalizującej cieczy, od których spontanicznie zaczyna się krystalizacja.

  2. Klaster atomów lub cząsteczek o wymiarze granicznym, dla którego zmiana entalpii swobodnej G=0, nazywa się zarodkiem krystalizacji. Możemy mieć do czynienia z zarodkowaniem homogenicznym lub heterogenicznym. Zarodkowanie homogeniczne ma miejsce, gdy zarodek jest zbudowany z tej samej substancji, która będzie krystalizowała z roztworu.

  3. Zarodki kryształów powstają na skutek fluktuacji wielkości fizycznych, np. ciśnienia, składu, itp. Zarodkowanie nazywamy: homogenicznym, gdy tworzący się zarodek powstaje w kontakcie z macierzystą fazą, heterogenicznym, gdy stabilny zarodek pozostaje na uprzednio istniejącej powierzchni (powierzchnia obcego ciała, rosn ącego ...

  4. Cechą wyróżniającą kryształy jest ich uporządkowana budowa o periodycznym powtarzaniu się w przestrzeni elementów fizycznych takich jak atomy, jony czy cząsteczki. Jako materiały KRYSZTAŁY mogą występować w formie: pojedynczych dużych kryształów, drobnych kryształów w formach zdyspergowanych, włókien, warstw lub związanej ...

  5. Krystalizacja to proces powstawania ciał stałych z fazy ciekłej lub gazowej. Najczęściej temu procesowi ulegają ciecze (w określonych warunkach ciśnienia i temperatury). Przykładem krystalizacji, który możesz znać z natury, jest tworzenie się kamieni szlachetnych i złóż minerałów, takich jak szmaragd, szafir, rubin itd.

  6. 14 sty 2020 · Definicja krystalizacji. Zaktualizowano 13 stycznia 2020 r. Krystalizacja to krzepnięcie atomów lub cząsteczek w wysoce ustrukturyzowaną formę zwaną kryształem . Zwykle odnosi się to do powolnego wytrącania kryształów z roztworu substancji. Jednak kryształy mogą powstawać z czystego stopu lub bezpośrednio z osadzania z fazy gazowej.

  7. Krystalizacja – proces powstawania fazy krystalicznej z fazy stałej ( amorficznej ), fazy ciekłej (substancji stopionej lub jej roztworu) lub fazy gazowej [1]. Krystalizacja jest zwykle procesem egzotermicznym. Przeprowadza się ją w celu wyodrębnienia związku chemicznego z roztworu.