Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. 10 maj 2022 · Nie wystarczał mu opis funkcjonowania świata, jaki dawała ówczesna fizyka. Pytał „dlaczego?” i tak długo szukał odpowiedzi, aż w jego umyśle powstał model tłumaczący prawa przyrody. Tak stworzył teorię względności – hipotezę naukową, której nie da się pojąć bez uwolnienia swojej wyobraźni.

  2. Zasada względności głosi, że prawa fizyki w dwóch inercjalnych układach odniesienia takie same [1]. Odkrył ją Galileusz. Jej konsekwencją są transformacje Galileusza lub Lorentza . Klasyczna (galileuszowska) zasada względności stoi w sprzeczności z równaniami Maxwella [2] [3].

  3. 8 sty 2020 · Zasada ogólnej kowariancji: Prawa fizyki muszą mieć tę samą formę we wszystkich układach współrzędnych. Ruch bezwładności to ruch geodezyjny: Linie świata cząstek, na które nie mają wpływu siły (tj. ruch bezwładności), są geodezyjne czasoprzestrzeni lub zerowe. (Oznacza to, że wektor styczny jest ujemny lub zerowy).

  4. Zasada równoważności w ogólnej teorii względności mówi, że w układzie lokalnym nie można przeprowadzić doświadczenia, dzięki któremu dałoby się odróżnić spadek swobodny w polu grawitacyjnym od ruchu jednostajnego przy braku pola grawitacyjnego.

  5. Teoria względności (szczególna i ogólna) to jeden z najwspanialszych przykładów przejawów ludzkiego geniuszu i jedna z tych teorii, które trudno zwyczajnie zrozumieć, gdyż wynikają z niej zjawiska wydające się przeciętnemu człowiekowi przeczyć zdrowemu rozsądkowi.

  6. 25 lis 2015 · Ogólna teoria względności wpłynęła na nasze życie i znalazła zastosowanie w najbardziej zaskakujących dziedzinach, np. w globalnym systemie nawigacji satelitarnej zwanym GPS (ang. Global Positioning System). Poprawki wynikające z OTW są bowiem konieczne do prawidłowego działania GPS.

  7. Szczególna teoria względności opiera się na podstawowych założeniach o równoważności układów inercjalnych oraz stałej prędkości światła w próżni, co prowadzi do transformacji Lorentza zachowującej interwał czasoprzestrzenny będący miarą odległości zdarzeń w czasoprzestrzeni.