Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. 31 maj 2015 · Pod pojęciem zasady współżycia społecznego rozumie się ogólnie uznawane wartości, reguły czy ogólnie przyjęte obyczaje. Zasady współżycia społecznego rozumiane są jako zbiór pewnych zasad, będących wskazówkami, jak postępować pod względem moralnym czy etycznym.

  2. Zasady współżycia społecznego – termin prawniczy, klauzula generalna w prawie polskim, odwołująca się do powszechnie uznanych w kulturze polskiego społeczeństwawartości, które zarazem dziedzictwem i składnikiem kultury europejskiej” [1] .

  3. 12 gru 2022 · Ujmując więc rzecz ogólnie, można przyjąć, że przez zasady współżycia społecznego należy rozumieć podstawowe zasady etycznego i uczciwego postępowania. W praktyce można więc odwoływać się do takich znanych pojęć, jak: „zasady słuszności”, „zasady uczciwego obrotu”, „zasady uczciwości czy lojalności”.

  4. 16 gru 2019 · Zgodnie z postanowieniami Kodeksu pracy (art. 100 § 2 pkt 6) na pracowniku spoczywa obowiązek przestrzegania zasad współżycia społecznego. Co się pod tym kryje? Przez zasady współżycia społecznego należy rozumieć normy obyczajowe, moralne i etyczne obowiązujące w danej społeczności w określonym czasie.

  5. 11 kwi 2021 · Spójrzmy więc, co mówi nam art. 5 Kodeksu cywilnego: „Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.”.

  6. 16 lis 2013 · prawnik, 16 listopada 2013. Chcąc wyjaśnić Wam czym są zasady współżycia społecznego możemy najprościej powiedzieć, iż są to reguły, których zadaniem jest ocena tego, czy dana rzecz zasługuje lub też nie zasługuje na akceptację z punktu widzenia poglądów społeczeństwa.

  7. 7 mar 2022 · Mimo że „zasady współżycia społecznego” to termin, który pojawia się w Kodeksie pracy (np. w artykułach 8 czy 100 § 2), to trudno wskazać jego jednoznaczną definicję – jest to sformułowanie nieostre. Przyjmuje się, że zasady współżycia społecznego to normy (moralne, etyczne, obyczajowe) powszechnie akceptowane w społeczeństwie.