Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

  1. Zawiera wyniki dla

    co_oznacza_zawisza
    Szukaj tylko dla co_oznacza_zawisze

Search results

  1. Drogi Użytkowniku AdBlocka, wiemy, jak cenny jest Twój czas – zajmiemy Ci tylko chwilę. Czy dasz nam szansę, abyśmy mogli dalej tworzyć źródło Twojej sprawdzonej, darmowej wiedzy, z której właśnie chcesz skorzystać?

  2. 26 wrz 2019 · Źródła. Krótki życiorys Zawiszy Czarnego. Zawisza Czarny przyszedł na świat ok. 1370 roku w Garbowie, będąc synem Mikołaja, człowieka piastującego urząd kasztelana konarsko-sieradzkiego. Zawisza Czarny brał udział w wielu wyprawach nie tylko polskiego, bo i rycerstwa europejskiego – przeciw Turkom.

  3. 1 gru 2023 · Informacje o ostatniej dekadzie życia Zawiszy Czarnego. Pochodzenie Zawiszy, rycerz Zawisza, pomiędzy dwoma królami. Informacje o rodzinie Zawiszy, charakterystyka, wczesna biografia. Zawisza Czarny pochodził z Garbowa, była to wieś znajdująca się w diecezji krakowskiej. Pochodził ze szlacheckiego rodu Sulimów.

  4. Już za życia cieszący się sławą „rycerza bez skazy i zmazy”, Zawisza przeszedł do historii jako człowiek prawy, wiernie służący królowi, broniący wiary aż do śmierci. Zginął z rąk Turków w 1428 r., nie chcąc ustąpić z pola walki i pozostawić swoich towarzyszy.

  5. 1 wrz 2018 · Maciej Wilamowski. Zawisza Czarny na obrazie Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki. „Polegać na kimś jak na Zawiszy” – powtarzamy do dzisiaj, tylko z grubsza pamiętając, że istniał rycerz o tym imieniu. Ale kim był ten cały Zawisza Czarny? I czy naprawdę można było na niego liczyć?

  6. 3 sie 2020 · Zawisza Czarny to z pewnością najsłynniejszy polski rycerz, postać od wieków rozpalająca naszą narodową wyobraźnię. Do dzisiaj istnieje przecież powiedzenie: "polegać jak na Zawiszy", oznaczające czyjąś niezawodność. Kim jednak tak.

  7. 26 wrz 2023 · U schyłku swej kariery – w latach 20. XV stulecia – Zawisza Czarny obracał się przede wszystkim na dworze króla Węgier i Czech Zygmunta Luksemburskiego. Był to okres wielkiego sporu religijnego pomiędzy Kościołem rzymskim, a radykalnymi reformistami, rozwijającymi myśl praskiego teologa Jana Husa – a więc husytami.