Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zbrodnia lubińska (zwana również wydarzeniami lubińskimi) – zbrodnia komunistyczna, jakiej dopuścili się funkcjonariusze służb MO podczas pokojowej manifestacji 31 sierpnia 1982 w Lubinie na Dolnym Śląsku, w drugą rocznicę porozumień sierpniowych z 1980. W wyniku ostrzelania demonstrantów z broni maszynowej zginęło trzech ...

  2. Ofiara zbrodni lubińskiej – fotografia, wykonana przez fotoreportera legnickiego tygodnika „Konkrety” Krzysztofa Raczkowiaka, podczas demonstracji w Lubinie 31 sierpnia 1982. Przedstawia ciężko ranionego milicyjnymi kulami mężczyznę niesionego przez innych demonstrantów.

  3. 31 sie 2017 · Co wydarzyło się 31 sierpnia 1982? 31 sierpnia 1982 r. ok godziny 15.00 na Rynku w Lubinie i wokół niego zgromadził się prawdziwy tłum. Mogło to być ok. 5 tysięcy osób, może więcej.

  4. Zbrodnia lubińska (zwana również wydarzeniami lubińskimi) – zbrodnia komunistyczna, jakiej dopuścili się funkcjonariusze służb MO podczas pokojowej manifestacji 31 sierpnia 1982 w Lubinie na Dolnym Śląsku, w drugą rocznicę porozumień sierpniowych z 1980. W wyniku ostrzelania demonstrantów z broni maszynowej zginęło trzech ...

  5. W dziesiątą rocznicę zbrodni odsłonięto monument zaprojektowany przez Zbigniewa Frączkiewicza. W lutym 2021 r. Sąd Okręgowy w Legnicy oddalił wniosek rodziny Mieczysława Poźniaka o zadośćuczynienie za jego śmierć z rąk milicjantów.

  6. historialubina.pl › zbrodnia-lubinska › zbrodniaZbrodnia « Historia Lubina

    Zbrodnia Około godziny 14 w okolicach pl. Wolności w Lubinie zaczęły się pojawiać coraz liczniejsze grupy mieszkańców miasta. Gromadzono się wokół stojącej na ulicy karetki pogotowia (jej załoga została wkrótce zatrzymana).

  7. wroclaw.tvp.pl › 72402910 › 41-lat-od-zbrodni-lubinskiej41 lat od Zbrodni Lubińskiej

    31 sie 2023 · Z okazji 41. rocznicy Zbrodni Lubińskiej ukazała się nowa książka na ten temat. Opracowanie przygotowali wspólnie szef miejscowego muzeum oraz prezydent Lubina Robert Raczyński. Jak co roku główne uroczystości odbywają się pod pomnikiem ofiar. Mimo upływu lat, wielu lubinian ciągle pamięta tragiczną manifestację.