Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Ziemia łukowska (łac. Terra Lucoviensis) – niewielka jednostka historycznego podziału terytorialnego ze stolicą w Łukowie, położona w północno-wschodniej części Małopolski. W czasach piastowskich należała do ziemi sandomierskiej, a w I Rzeczypospolitej wchodziła w skład województwa lubelskiego.

  2. 20 lut 2015 · S. Litak i L. Műllerowa definiowali Ziemię Łukowską w okresie przedrozbiorowym jako „teren powiatu łukowskiego uchwytny na podstawie XVI-wiecznych regestrów poborowych. Teren ten był oddzielony na południu od powiatu lubelskiego Wieprzem i Tyśmienicą, a na północy sięgał do wideł Liwca i Muchawki.

  3. Jednym z najstarszych i najciekawszych zachowanych obiektów zabytkowych Ziemi Łukowskiej, a zarazem jednym z nielicznych obiektów historycznych miasta Łukowa, obok barokowych dwóch kościołów, jest budynek Muzeum Regionalnego w Łukowie, mieszczącego się w dawnym konwikcie Szaniawskich. Serdecznie zapraszamy Państwa na gościnną i ...

  4. Ziemia łukowska ( łac. Terra Lucoviensis) – niewielka jednostka historycznego podziału terytorialnego ze stolicą w Łukowie, położona w północno-wschodniej części Małopolski. W czasach piastowskich należała do ziemi sandomierskiej, a w I Rzeczypospolitej wchodziła w skład województwa lubelskiego.

  5. Ziemię Łukowską warto poznawać na rowerze. Pomocna tu będzie 330-kilometrowa sieć szlaków rowerowych, które stanowią doskonałą atrakcję dla poszukujących aktywności i alternatywy dla przebywania w zatłoczonym mieście. Historyczną stolicą tych ziem jest Łuków.

  6. 6 dni temu · Historia. Ziemia Łukowska na przestrzeni dziejów. Ziemia Łukowska obejmowała tereny położone między Wieprzem i Tyśmienicą na południu, a Liwcem i Muchawką na północy. Granicę wschodnią wyznaczała w przybliżeniu linia biegnąca od źródeł Liwca po Tyśmienicę w okolicy Niewęgłosza. Granica zachodnia przebiegała przez tereny puszczańskie.

  7. Historia Ziemi Łukowskiej. Łuków i okolice. 1,662 likes · 120 talking about this. Historia Łukowa i okolic w domenie publicznej. Miejsca i ludzie.