Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zlepieniec, konglomerat, żwirowiec – grubookruchowa, lita skała osadowa o różnych barwach, złożona z ziaren żwiru (lub głazów) spojonych lepiszczem. Różni się od żwiru obecnością lepiszcza. Zlepieniec składa się głównie z obtoczonych okruchów skał, czym różni się od brekcji.

  2. Konglomerat jest materiałem występującym w naturze. Jego inną nazwą jest zlepieniec. To rodzaj litej skały osadowej, która łączy w sobie okruchy o różnym pochodzeniu oraz naturalne spoiwo. Oprócz naturalnego konglomeratu, istnieje też sztuczny. To jego stosuje się wykończeniu i urządzaniu wnętrz.

  3. Taki zlepieniec zawiera w swoim składzie ponad 90% kwarcu. Resztę tworzy żywica oraz barwniki, które nadają całości ciekawego koloru. Konglomerat kwarcowy ma bardzo dobre właściwości fizykochemiczne, jest odporny na wahania temperatur i negatywny wpływ warunków atmosferycznych.

  4. 17 sie 2022 · Czym się różni zlepieniec od brekcji? W zlepieńcach okruchy skał są obtoczone, natomiast brekcja zawiera skały o ostrych krawędziach. Co to jest zlepieniec zygmuntowski? To rodzaj zlepieńca, który występuje w Górach Świętokrzyskich. To właśnie z tej skały jest wykonany pierwotnie trzon kolumny Zygmunta w Warszawie.

  5. 30 cze 2021 · Co to jest ZLEPIENIEC: skała osadowa okruchowa, zwięzła, powstająca przez spojenie obtoczonych ziaren żwiru. Wprzypadku spojenia ziaren nieobtoczonych mówimy o brekcji. Z. są zasadniczo osadem lądowym, powstającym wwyniku krótkiego transportu materiału wwarunkach dużej energii: w rzekach roztokowych, na stożkach napływowych, na przedpolu lądolodów.

  6. Słownik języka polskiego PWN* zlepieniec. 1. «twór złożony z wielkiej liczby drobnych kryształków» 2. «skała osadowa składająca się z okruchów skalnych» Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego* zlepieniec. Słowniki PWN - zobacz ofertę >> Korpus Języka Polskiego PWN. Kliknij, aby zobaczyć „zlepieniec” w Korpusie Języka Polskiego PWN.

  7. Encyklopedia PWN. zlepieniec, konglomerat, grubookruchowa skała osadowa powstała przez scementowanie żwiruspoiwem węglanowym, krzemionkowym, ilastym i in.;