Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zlodowacenie południowopolskie ( zlodowacenia południowopolskie, zlodowacenie krakowskie, zlodowacenie Sanu, w systemie alpejskim – Mindel, a Ameryce Północnej - Illinois) – największe ze zlodowaceń na terenie Polski w plejstocenie (objęło ok. 90% powierzchni kraju).

  2. krakowskie zlodowacenie, zlodowacenie południowopolskie, zlodowacenie czwartorzędowe, trwało od 730 do 440 tys. lat temu; objęło większość obszaru Polski ; sięgnęło do podnóża Karpat ; obecnie dzielone na zlodowacenia Nidy, Sanu 1 i Sanu 2, nazywane łącznie zlodowaceniami południowopolskimi.

  3. Zlodowacenie Krzny Około 330–320 tys. lat temu lądolód, pokrywając obecne dorzecze Krzny , dotarł w sąsiedztwo Wyżyn; Małopolskiej i Lubelskiej. Wcisnął się lobem między obie doliną pra-Wisły.

  4. Zlodowacenie południowopolskie (krakowskie, Sanu) miało największy zasięg i obejmowało prawie cały obszar Polski, z wyjątkiem Sudetów i Karpat, w których tworzyły się lodowce górskie. Trwało około 730 – 430 tys. lat temu. Zlodowacenie środkowopolskie (Odry) dotarło do N krawędzi wyżyn i Przedgórza Sudeckiego.

  5. 1. 81% 57 głosów. W pierwszym okresie czwartorzędu - plejstocenie - nastąpiło oziębienie klimatu i wzrost ilości opadów na kuli ziemskiej (tzw. epoka lodowcowa). Na obszarze Skandynawii zaczął wówczas tworzyć się lądolód, który rozwijając się objął swym zasięgiem teren Polski.

  6. Przebieg zlodowaceń w Polsce. Lądolody i lodowce tworzą się w następujących warunkach: długotrwale utrzymujące się niskie (ujemne) temperatury powietrza; opady śniegu większe niż jego ubytek wskutek topnienia; rzeźba terenu umożliwiająca gromadzenie się śniegu (tereny płaskie, zagłębienia).

  7. (zlodowacenie krakowskie) najstarsze ze zlodowaceń, które objęły obszar Polski w plejstocenie. Wrzeczywistości było to kilka zlodowaceń, przedzielonych okresami znacznej recesji lądolodu. Czas trwania z. p. określany jest na ok. 450-350 tys. lat temu. Z. p.