Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zlodowacenie południowopolskie (zlodowacenia południowopolskie, zlodowacenie krakowskie, zlodowacenie Sanu, w systemie alpejskim – Mindel, a Ameryce Północnej - Illinois) – największe ze zlodowaceń na terenie Polski w plejstocenie (objęło ok. 90% powierzchni kraju). Jego trwanie jest określane na 730–430 tys. lat temu.

  2. Zlodowacenie Sanu I W kolejnym ze zlodowaceń południowopolskich, lądolód osiągnął przedpole Sudetów i Dolinę Dolnego Sanu , przekraczając tym samym pas wyżyn środkowopolskich. Gliny zwałowe, będące pozostałością tego okresu osiągają miąższość od 5 do 30 metrów.

  3. W plejstocenie na obszarze Polski wystąpiły kilkukrotne zlodowacenia spowodowane transgresją lądolodu skandynawskiego (nasunięciem się jego czoła). Pod wpływem tych zlodowaceń uformowała się współczesna rzeźba Polski. Zlodowacenie plejstoceńskie dzielimy na kilka glacjałów (okresy rozprzestrzeniania się lądolodu ...

  4. Mapa zasięgów zlodowaceń plejstoceńskich (skandynawskich) w Polsce. Uwzględnione zostały tylko najważniejsze zlodowacenia, stadiały oraz fazy zlodowaceń. Mapa przedstawia osady znajdujące się na powierzchni – to znaczy, osady młodszych zlodowaceń zakrywają osady starszych.

  5. Zlodowacenie to objęcie dużego obszaru lądolodem. Lądolód to nic innego jak ogromna masa lodu. Umownie przyjmuje się że pola zwartego lodu na obszarze powyżej 180 tys. km 2 to lądolód. Jeden cykl zlodowacenia obejmuje glacjał i nterglacjał (okres pomiędzy dwoma zlodowaceniami). Jak powstaje?

  6. 10 lip 2022 · Najnowsze badania wskazują, że w ciągu ostatniego 1,2 mln lat mieliśmy do czynienia z co najmniej czterema dużymi zlodowaceniami, które dzieliły się na kilka mniejszych faz. Najważniejszymi z nich były: Zlodowacenie Południowopolskie (Zlodowacenie Sanu), Zlodowacenie Środkowopolskie (Zlodowacenie Odry) oraz Zlodowacenie ...

  7. Zlodowacenie południowopolskie (krakowskie, Sanu) miało największy zasięg i obejmowało prawie cały obszar Polski, z wyjątkiem Sudetów i Karpat, w których tworzyły się lodowce górskie. Trwało około 730 – 430 tys. lat temu. Zlodowacenie środkowopolskie (Odry) dotarło do N krawędzi wyżyn i Przedgórza Sudeckiego. Trwało około 300 -170 tys. lat temu.