Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zwalniacz silnikowy to urządzenie okresowo zamykające układ wydechowy pojazdu (wraz z odcięciem dopływu paliwa), co wspomaga hamowanie silnikiem. Jako zwalniacze stosuje się też różnego rodzaju urządzenia umożliwiające rozproszenie energii hamującego pojazdu.

  2. 16 wrz 2023 · Zwalniacz jest urządzeniem mechanicznym, które pomaga w hamowaniu pojazdu poprzez wykorzystanie tarcz hamulcowych. Retarder natomiast jest urządzeniem elektromagnetycznym lub hydraulicznym, które generuje opór w układzie napędowym pojazdu, co powoduje spowolnienie jego prędkości.

  3. zwalniacz. Retarder to urządzenie, które spowalnia prędkość obracającego się wału. Retardery służą do sterowania prędkością silników, generatorów elektrycznych i innych maszyn wirujących. Na wale napędowym napędzającym maszynę zainstalowany jest zwalniacz. Posiada szereg kół zębatych z zębami.

  4. 20 cze 2022 · Publikacja: 20 czerwca 2022. Aktualizacja: 14 lipca 2023. Znak drogowy „próg zwalniający” o oznaczeniu A-11a należy do grupy symboli ostrzegawczych. Stosuje się je po to, aby poinformować kierowcę o zbliżającej się przeszkodzie lub niebezpiecznym miejscu.

  5. 8 lip 2022 · Retarder (lub zwalniacz) jest powszechnie wykorzystywany w ciągnikach siodłowych i autobusach. Stanowi on dodatkowy hamulec, który ma pomóc kierowcy utrzymać stałą prędkość pojazdu przy zjeździe ze wzniesienia. Rozwiązanie to znacznie zwiększa bezpieczeństwo przewożonego ładunku oraz uczestników ruchu drogowego.

  6. Technika motoryzacyjna. Budowa pojazdu. Układ napędowy i przeniesienie napędu. Retarder - zwalniacz, to urządzenie służące do długotrwałego hamowania pojazdu lub innej maszyny. W pojazdach używa się go w celu zapobieżenia nadmiernego wzrostu prędkości podczas długotrwałych zjazdów ze wzniesienia.

  7. 11 mar 2022 · W przypadku większości samochodów osobowych, a także dostawczych stosowanie hamulców tarczowych, bębnowych czy ich hybrydy, jest optymalnym rozwiązaniem, które z powodzeniem można wykorzystywać na co dzień. Nie jest to jednak dobry pomysł w przypadku ciężkich pojazdów ważących kilkadziesiąt ton.