Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Sytuacja w Polsce. Polska ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z 1989 definiuje związek wyznaniowy jako wspólnotę religijną, zakładaną w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej, posiadającą własny ustrój, doktrynę i obrzędy kultowe [1]. Może ona uzyskać regulację sytuacji prawnej poprzez rejestrację.

  2. Wydział Rejestru Kościołów i Innych Związków Wyznaniowych przygotowuje projekty wyciągów z Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych zawierających dane i informacje dotyczące kościołów i innych związków wyznaniowych wspinanych do tego Rejestru oraz urzędowo poświadczone odpisy z Rejestru.

  3. 30 sty 2024 · Związek wyznaniowy z chwilą wpisu do rejestru uzyskuje osobowość prawną. Uprawnienia jakie zostają przyznane w sferze publicznej, wynikają z jego podstawowej funkcji, czyli zaspokajania potrzeb religijnych. Jest to podstawowe i fundamentalne kryterium odróżniające wspólnoty religijne od niereligijnych instytucji światopoglądowych.

  4. Żydowski Związek Wyznaniowy – rozporządzenie Ministra WRiOP z dnia 5 kwietnia 1928 roku [2]. Wschodni Kościół Staroobrzędowy – uznany rozporządzeniem Prezydenta z dnia 22 marca 1928 roku [3]. Muzułmański Związek Religijny – ustawa z dnia 21 kwietnia 1936 roku [3] Karaimski Związek Religijny – ustawa z dnia 21 kwietnia 1936 roku [3]

  5. Są one reprezentowane w Polsce zarówno przez tradycyjne związki wyznaniowe Tatarów (Muzułm. Związek Rel. z ok. 5 tys. wiernych), Żydów (Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich) i Karaimów (Karaimski Związek Rel.), jak i organizacje rel. nawiązujące do religii orientalnych (islamu, hinduizmu, buddyzmu).

  6. Do podstawowych form organizacyjnych religii zaliczamy związki wyznaniowe, których szczególną formą są Kościoły. W Polsce większość społeczeństwa deklaruje swoją religijność, dlatego istnieje u nas prawo wyznaniowe. Prawo to określa relacja między państwem a Kościołami i związkami wyznaniowymi.

  7. Sytuacja prawna. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działa 15 kościołów i innych związków wyznaniowych, których stosunki z Państwem są uregulowane odrębnymi aktami prawnymi. Są to: Kościół Katolicki w Rzeczypospolitej Polskiej – Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczypospolitą Polską podpisany w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz.