Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Związki fosforoorganiczne – organiczne związki chemiczne zawierające wiązanie węgielfosfor (C−P), na przykład fosfoniany lub fosfiny. Nazwą tą często obejmuje się także estry fosforanowe, mimo że nie zawierają one wiązania P−C. Definicja związku fosforoorganicznego nie jest więc jednoznaczna.

  2. związki fosforu, w których cząsteczkach występuje przynajmniej 1 podstawnik org., wg niektórych źródeł związki chemiczne zawierające wiązanie węgielfosfor; fosfor może występować w związkach na wielu stopniach utlenienia i mieć różne liczby koordynacyjne (1–6) i dlatego tworzy ogromną liczbę związków fosforoorganicznych.

  3. Związki fosforoorganiczne organiczne związki chemiczne zawierające wiązanie węgiel – fosfor (C−P), na przykład fosfoniany lub fosfiny. Nazwą tą często obejmuje się także estry fosforanowe, mimo że nie zawierają one wiązania P−C. Definicja związku fosforoorganicznego nie jest więc jednoznaczna.

  4. 1. Co to jest i jak działa? Są to estry kwasu fosforowego lub tiofosforowego, związki te odznaczają się dużą toksycznością dla człowieka. Używane są jako środki owadobójcze oraz gazy bojowe (sarin, soman). Związki te działają na synapsy w układzie nerwowym, powodując zaburzenia przewodnictwa nerwowego. 2. Objawy.

  5. Fosfor w organizmie człowieka występuje w postaci fosforanów organicznych i nieorganicznych, stanowiąc ok. 600 g. 85% tej ilości fosforu zgromadzone jest w kościach, a 15% w tkankach miękkich. W komórkach fosfor jest kluczowym składnikiem m.in. związków przenoszących energię (ATP, fosfokreatyny), fosfolipidów, nukleotydów.

  6. Wprowadzenie. Przeczytaj. Grafika interaktywna. Sprawdź się. Dla nauczyciela. Jakie są zastosowania fosforu i jego najważniejszych związków? Fosfor w czystej postaci jest białym ciałem stałym. Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna. Fosfor należy do grupy azotowców.

  7. Związki fosforoorganiczne Ø podział związków fosforoorganicznych ze względu na liczbę wiązań atomu fosforu w cząsteczkach, Ø struktura i nazewnictwo zw. fosforoorganicznych, Ø właściwości fizyczne zw. fosforoorganicznych, Ø metody otrzymywania wybranych grup związków fosforoorganicznych, Ø właściwości chemiczne związków fosforoorganicznych.