Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Leczenie zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek trwa do końca życia - początkowo jest to leczenie nadciśnienia tętniczego i powikłań, jak ból lub krwiomocz, a po latach leczenie niewydolności nerek, jeżeli się rozwinie. Co robić, aby uniknąć zachorowania? Zwyrodnienie wielotorbielowate nerek to choroba wrodzona.

  2. 19 wrz 2023 · Do czynników ryzyka rozwoju niewydolności nerek u osób z wielotorbielowatością nerek należy: szybki wzrost torbieli; duża objętość nerek; płeć męska; pierwsze objawy na wczesnym etapie życia; mutacja PKD1; krwinkomocz oraz przypadki krwiomoczu; białkomocz; nadciśnienie tętnicze przed 35 rokiem życia; palenie papierosów;

  3. 16 paź 2023 · Wielotorbielowatość nerek (ang. Polycystic Kidney Disease, PKD) to choroba genetyczna cechująca się obecnością licznych torbieli głównie w obrębie rdzenia i kory nerek. Występuje z jednakową częstością u obu płci (według niektórych źródeł płeć męska stanowi czynnik ryzyka). Choć choroba zaczyna się w nerkach, z biegiem ...

  4. 11 sty 2024 · Zwyrodnienie wielotorbielowate nerek to genetyczne zaburzenie, które cechuje się obecnością wielu torbieli w nerkach. Objawy mogą występować zarówno w nerkach, jak i poza nimi. Do głównych symptomów należą: krwiomocz, nadciśnienie tętnicze, nocne oddawanie moczu, a także ból w okolicy lędźwiowej.

  5. Wielotorbielowatość nerek - diagnoza. Zazwyczaj łatwo jest zdiagnozować ADPKD u osób z wywiadem rodzinnym. Podstawowym badaniem przesiewowym jest USG, które ujawnia liczne torbiele w obu nerkach oraz w innych narządach jamy brzusznej. Nerki są zazwyczaj powiększone, choć we wczesnych stadiach choroby mogą mieć normalny rozmiar.

  6. Wielotorbielowatość nerek, wielotorbielowate zwyrodnienie nerek (łac. degeneratio polycystica renum), PKD (od ang. polycystic kidney disease) – uwarunkowane genetycznie występowanie torbieli kory i rdzenia nerki. Dwa główne typy wielotorbielowatości nerek są klasyfikowane według ich wzorów dziedziczenia.

  7. Opis. Wielotorbielowatość nerek jest chorobą dziedziczną występującą rodzinnie. Charakteryzuje się powstawaniem licznych torbieli (cyst) w obu nerkach, co prowadzi do ich powiększenia. Objawy kliniczne choroby pojawiają się zazwyczaj dopiero po 40 roku życia i związane są z powolną (do 20 lat), lecz postępującą utratą czynności nerek. Powrót.