Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. 17 sie 2017 · Hiperdoncja to inaczej zbyt duża liczba zębów w jamie ustnej. Przyczyny tego zaburzenia to m.in. nadmierna aktywność listewki zębowej czy choroby genetyczne, takie jak zespół Downa lub dysplazja obojczykowo-czaszkowa. W przypadku hiperdoncji mamy do czynienia z zębami nadliczbowymi i dodatkowymi....

  2. Ząb nadliczbowy (łac. dens supranumerarius) – u człowieka ząb nadmiarowy (poza typowymi 32 zębami) o nieprawidłowej budowie, np. potworniak, ząb stożkowaty. Zazwyczaj zęby nadliczbowe usuwa się, gdyż z powodu nieprawidłowej budowy nie mogą pełnić swojej funkcji oraz są przeszkodą w wyrzynaniu się pozostałych zębów stałych.

  3. Należy wspomnieć, że zęby nadliczbowe mogą być zatrzymane lub prawidłowo wyrznięte, co ma wpływ na dalszą diagnostykę i postępowanie lecznicze. Obecność nadliczbowych zębów możemy podejrzewać w sytuacji 9: braku wyrzynania lub opóźnionego wyrzynania zębów stałych; nieprawidłowego ułożenia zębów stałych

  4. 9 lip 2022 · Bezpośrednią przyczyną zębów nadliczbowych jest nadaktywność listewki zębowej, z której fizjologicznie powstają zęby człowieka. Bardzo często dolegliwość ma podłoże genetyczne i lokalizuje się w jamie ustnej symetrycznie. Częściej dotyczy osób z uzębieniem stałym niż mlecznym oraz łuku zębowego w szczęce w porównaniu do żuchwy.

  5. 2 paź 2023 · O hiperdoncji, czyli zwiększonej ilości zębów, mówi się wtedy, gdy zębów jest więcej niż 32 lub gdy w danej grupie zębów jest więcej niż powinno. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje hiperdoncji: prawdziwą, kiedy zębów stałych jest za dużo oraz rzekomą, kiedy w łuku pozostały zęby mleczne.

  6. 19 mar 2023 · Różnica polega na tym, że zęby nadliczbowe to zęby niewyrżnięte, zbudowane w nieprawidłowy sposób, a zęby dodatkowe to zęby rozwinięte poprawnie. Oprócz powszechnej hiperdoncji prawdziwej wyróżnić można również hiperdoncję rzekomą, która jest następstwem przetrwania zęba mlecznego.

  7. 13 lip 2022 · Czym jest hiperdoncja? Hiperdoncja to wada anatomiczna polegająca na występowaniu zębów nadliczbowych lub dodatkowych. Wbrew pozorom, nie są to wcale synonimy. Jaka jest między nimi różnica? Zęby nadliczbowe z reguły są niewyrżnięte do końca lub w ogóle. Charakteryzuje je nieprawidłowa budowa.