Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Słownik języka polskiego PWN*. żupan «staropolski ubiór męski noszony przez szlachtę, o kroju długiej sukni zapinanej na guziki, ze stójką i wąskimi rękawami».

    • Żupanik

      Żupanik - żupan - definicja, synonimy, przykłady użycia

    • Żupanowy

      Żupanowy - żupan - definicja, synonimy, przykłady użycia

    • Żupanek

      Żupanek - żupan - definicja, synonimy, przykłady użycia

    • Żupania

      Żupania - żupan - definicja, synonimy, przykłady użycia

  2. Nazwa pochodzi od włoskiego giubbone, giuppone [1] (zazwyczaj szeroki kaftan męski z grubego materiału), od giubba (kaftan, frak, kurtka wojskowa), które pochodzi od arabskiego dżubba (spodnia szata z bawełny) [5] [4] [8] [9]. W Polsce została odmieniona nawiązując do staropolskiego urzędnika żupana [7] .

  3. Żupan tedy, pas i opończa były najdawniejszym strojem narodowym. Co do barw, to stanowczo można twierdzić, iż 3 były najdawniejsze i najwięcej upowszechnione. Z białego lnianego płótna noszono żupany białe, zwłaszcza latem.

  4. Żupan | CCC Fashion blog. Jest to staropolska wierzchnia szata, która była noszona od XVI wieku. Żupan był też elementem polskiego stroju narodowego, który noszony był pod kontuszem. Żupan wyglądał jak długa zdobiona suknia, zapinana od dołu do góry na drobne guziki.

  5. Żupan – Wikipedia, wolna encyklopedia. To jest strona ujednoznaczniająca. Poniżej znajdują się różne znaczenia hasła „ Żupan ”. Zobacz hasło żupan w Wikisłowniku. żupan – dawny urząd w krajach słowiańskich. żupan – staropolska szata męska. Kategoria: Strony ujednoznaczniające.

  6. Definicja. Kwalifikacja tematyczna. Relacje znaczeniowe. Cytaty. Odmiana. Składnia. Pochodzenie. żupan - w dawnej Polsce i krajach słowiańskich: wysoki rangą urzędnik zarządzający określonym regionem lub pełniący inne ważne funkcje na dworze panuj...

  7. Słownik języka polskiego PWN - znaczenie słów, ich pisownia, odmiana i pochodzenie, frazeologia, porady i ciekawostki językowe. Największe w Polsce wiarygodne źródło informacji poprawnościowych Wydawnictwa Naukowego PWN.