Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zamek Dybów zamek na terenie Torunia, w średniowieczu naprzeciw Torunia na lewym, południowym brzegu Wisły na terytorium Królestwa Polskiego. Historia [ edytuj | edytuj kod ] Zbudowany przez Władysława Jagiełłę w latach 1424–1428.

  2. Obecnie obok zamku krzyżackiego Dybów jest drugą średniowieczną warownią w Toruniu. W swej kilkuwiekowej historii zamek dybowski był strategicznym punktem militarnym i miejscem ważnych wydarzeń politycznych. W latach 1431-1435 był w rękach Krzyżaków. Tu w 1452 roku, przed wybuchem polsko-krzyżackiej wojny trzynastoletniej (1454 ...

  3. Projekt: Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego. Toruń WiFi, bezpłatny dostęp do Internetu. Zamek Dybowski został wzniesiony na lewym brzegu Wisły przez Władysława Jagiełłę jako siedziba polskich starostów i strategiczny punkt militarny do kontroli ruchu na Wiśle i granicy polsko-krzyżackiej.

  4. Upadek zamku rozpoczął się w czasach wojen szwedzkich, kiedy to w 1656 r. najeźdźcy usiłowali wysadzić zamek w powietrze. Pomimo poważnych zniszczeń Zamek Dybowski nie uległ całkowitej zagładzie, ani wówczas, ani później. W 1793 r. po II rozbiorze Polski zamek został zajęty przez wojska pruskie.

  5. Zamek Dybów pozostaje w formie trwałej ruiny. Nie jest niestety objęty stałą, regularną opieką ze strony właściciela (miasta) i trwa w postępującej degradacji. Dostępny jest bez ograniczeń i każdej porze doby. INFO. Lokalizacja. Toruń- Podgórz, ul. Dybowska 10-12. 2 km na płd. od Rynku Staromiejskiego.

  6. Ruiny Zamku Dybowskiego. Miasto. dane kontaktowe / contact details (CLICK) Dybowska 10-14. 87-100 Toruń. tel.: 537 370 730. przejdź na stronę / click for more details. Początek historii Zamku Dybowskiego wyznacza tzw. Pokój Mełneński.

  7. widok współczesny zamku z lotu ptaka, fot. źródło Wikimedia Commons. Historia. Zamek dybowski usytuowano naprzeciwko krzyżackiego Torunia, na lewym brzegu Wisły, który odzyskano od zakonu w 1422 roku po podpisaniu tzw. pokoju mełneńskiego. Nakazał go wznieść król Władysław Jagiełło około 1424-1425 roku.