Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zamek w Oświęcimiu – budowla wzniesiona w średniowieczu na szczycie wzgórza, na prawym brzegu rzeki Soły w Oświęcimiu. Zamek składa się ze zbudowanej pod koniec XIII-wieku wczesnogotyckiej wieży typu bergfried oraz dwukondygnacyjnego, podpiwniczonego budynku wzniesionego na planie prostokąta (stare skrzydło zamku z początku XVI ...

  2. Zamek oświęcimski największą świetność przeżywał za panowania księcia Kazimierza: „…Otoczony był Sołą na kształt fosy, nad którą książęcy młyn wodny ciągle był w ruchu…” W XIV lub XV wieku wzgórze zamkowe otoczono murem obronnym. Na dziedzińcu zamkowym postawiono kaplicę pod wezwaniem św. Barbary, jej fundacja pochodzi z 1451r.

  3. Strona Muzeum Zamek w Oświęcimiu korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Korzystanie z strony oznacza akceptację regulaminu. Więcej informacji . Nie dziękuję Akceptuję . Archiwum strony 2010 - 2019 · Mapa Serwisu .

  4. Za to odpowiemy sobie na pytanie, co jeszcze warto zobaczyć w Oświęcimiu. W artykule m.in.: Dla ułatwienia dodam, że wszystkie atrakcje Oświęcimia, o których będzie mowa, zlokalizowane są w historycznym centrum miasta, leżącym na przeciwnym brzegu Soły niż Auschwitz-Birkenau.

  5. 17 mar 2022 · Zamek w Oświęcimiu to budowla wzniesiona w średniowieczu na szczycie wzgórza położonego nad rzeką Sołą. Zamek w Oświęcimiu składa się z XIII-wiecznej wczesnogotyckiej wieży, dwukondygnacyjnego budynku na planie prostokąta z lat 1929–1931 wybudowanego na miejscu starszej budowli (stare skrzydło zamku pochodzi z początku XVI wieku).

  6. Architektura. Zamek zbudowano na nadrzecznym wzgórzu, od strony zachodniej ograniczonym zakolem koryta Soły lub jednym z odgałęzień jej starorzecza. Teren wzgórza, zajmowany od XII wieku przez gród, obniżał się nieznacznie w kierunku północnym, a także wschodnim.

  7. Zamek w Oświęcimiu. Najstarsze, udokumentowane korzenie historii wzgórza zamkowego sięgają XI wieku. Wówczas to, istniała osada rolnicza złożona z kilku chat. Na przełomie XI i XII wieku znaczna część osady uległa spaleniu. Po tym pożarze został ulokowany na wzgórzu gród.