Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zapowiedź apelacji – pozaustawowe, lecz powszechnie używane (zwłaszcza przez adwokatów) określenie pisemnego wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku i doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem (w postępowaniu karnym) i żądania sporządzenia uzasadnienia (w postępowaniu cywilnym ).

  2. 11 mar 2013 · Zapowiedź apelacji należy rozumieć jako złożenie wniosku o uzasadnienie wydanego w sprawie wyroku. Nazwa tej instytucji odnosi się do celu wniosku, który najczęściej inicjuje postępowanie odwoławcze od wyroku.

  3. www.pwrz.pl › internetowa_encyklopedia_prawna › zapowiedz_apelacjiZapowiedź apelacji

    26 lip 2014 · Zapowiedź apelacji. W żargonie prawniczym pojęcie to oznacza na ogół wniosek o doręczenie wraz z uzasadnieniem wyroku wydanego przez sąd powszechny pierwszej instancji, zwłaszcza w sprawie karnej. Samo sformułowanie jest nieco mylące, bowiem mimo wniesienia takiej zapowiedzi samej apelacji bynajmniej wnosić potem nie trzeba ...

  4. Tymczasem różnica jest tylko nazwowa, a niegdysiejszazapowiedź apelacji to de lege lata wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Przez lat ponad osiemdziesiątzapowiedź apelacji czy też wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku implikował sporządzenie przez sąd uzasadnienia wyroku.

  5. 20 maj 2022 · Apelacja jest podstawowym środkiem odwoławczym, jaki przysługuje stronom postępowania od wyroku sądu pierwszej instancji. Wniesienie apelacji uruchamia postępowanie apelacyjne, którego celem jest weryfikacja przez sąd drugiej instancji tego, czy wyrok sądu pierwszej instancji jest prawidłowy.

  6. Brak w Kodeksie postępowania cywilnego regulacji, która regulowałaby treść i funkcję odpowiedzi na apelację. Wyjątkiem jest przepis art. 505.10 § 2 KPC dotyczący postępowania uproszczonego. Zgodnie z nim w odpowiedzi na apelację strona może zawrzeć żądanie przeprowadzenia rozprawy.

  7. 19 wrz 2023 · Apelacja stanowi ważną część procesu, będącą formą odwoławczą od wyroku sądu niższej instancji (Sądu Rejonowego lub Sąd Okręgowego) do sądu wyższej instancji (Sądu Apelacyjnego). Jej celem jest zmiana bądź uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez sąd niższej instancji.