Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zasada zupełności budżetu – polega na zestawieniu w budżecie wszystkich, a nie tylko wybranych dochodów i wydatków państwa. Zasada jedności – oznacza, że istnieje tylko jeden dokument na całość dochodów i wydatków państwa (jedno zestawienie zwane budżetem). W ramach tej zasady rozróżnia się jedność formalną i materialną.

  2. Sprawozdawczość budżetowa jest sprawozdawczością jednostek sektora finansów publicznych. Wyłączona jest ona z regulacji ustawy o rachunkowości. Regulują ją odpowiednie rozporządzenia i ustawy o finansach publicznych. Sprawozdawczość budżetowa dotyczy między innymi: wykonania planów finansowych: jednostek samorządu terytorialnego (JST),

  3. Generalne zasady. Konstytucja RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. (DzU 1997, nr 78, poz. 483) oraz ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (DzU 2009, nr 157, poz. 1240). W formie ustawy uchwalany jest budżet państwa, w formie uchwały budżety samorządów terytorial-nych. Zob. A. Gomułowicz: Zasady podatkowe wczoraj i dziś, Warszawa 2001.

  4. Klasyfikacja budżetowa – Encyklopedia Zarządzania. Klasyfikacja budżetowa, zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych, stanowi system oznaczeń, które służą do opisywania dochodów, wydatków oraz przychodów i rozchodów, występujących w poszczególnych jednostkach sektora finansów publicznych.

  5. 17 cze 2022 · Definicja budżetu państwa. Czym jest polityka budżetowa? Budżet państwa jest planem finansowym, który zawiera planowane dochody i wydatki państwowe na następny rok budżetowy. Zazwyczaj jest to kolejny rok kalendarzowy. Budżet państwa sporządzany jest w formie projektu przez rząd.

  6. Budżet zadaniowy [1] ( ang. performance budget) – metoda zarządzania finansami publicznymi, ukierunkowana na osiąganie większej skuteczności oraz efektywności i przejrzystości wydatkowania środków publicznych, polegająca na:

  7. Budżet państwa to plan finansowy uwzględniający planowane dochody i wydatki państwa na następny rok budżetowy. Ustawa budżetowa jest najważniejszym aktem finansowym – planowane dochody i wydatki sięgają setek miliardów złotych, dlatego wymaga ona wielomiesięcznych przygotowań, negocjacji i wielostronnych uzgodnień.