Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zasady filozofii (łac. Principa philosophiae, fr. Les Principes de la Philosophie) – pismo filozoficzne Kartezjusza wydane przez Elzeviera w Amsterdamie w 1644. Stanowi ono ostatnie z najważniejszych pism Kartezjusza wydanych za jego życia.

  2. Arché, zasada, prazasada (gr. ἀρχή etymologicznie oznacza zasadę, przyczynę, władzę) – w filozofii przedsokratejskiej termin oznaczający praprzyczynę wszystkich bytów, zasadę oraz najbardziej zasadnicze tworzywo, prasubstancję, z której powstały wszystkie rzeczy i zarazem podstawowy składnik rzeczywistości.

  3. 23 sty 2022 · POJĘCIE. Pochodzace z języka greckiego pojęcie filozofia oznacza tyle co umiłowanie mądrości, filozof zaś, odpowiednio, to miłośnik mądrości (philos - miłośnik, sophia - mądrość), którego cechuje dążenie do każdej formy poznania. Próbując wyjaśnić, czym jest filozofia, stajemy przed złożonym wielostronnym zagadnieniem.

  4. 10 gru 2023 · Wnioski: co to jest filozofia? Filozofia jest dziedziną, która bada fundamentalne pytania dotyczące bytu, poznania, moralności i wielu innych aspektów ludzkiego doświadczenia. Jest to dziedzina o długich dziejach, która ewoluowała na przestrzeni wieków i wpływała na inne nauki i dziedziny kultury.

  5. 20 paź 2020 · W języku polskim nazywamy to zasadą. Czy jest to coś materialnego, czy raczej nieempirycznego; czy taka zasada jest jedna, czy raczej jest ich wiele? Z tymi kwestiami mierzyli się starożytni, ale jak zobaczycie, pozostają one wciąż aktualne. Chcesz wesprzeć dalszą produkcję multimediów filozoficznych o dużej wartości dydaktycznej? Chcę Wam pomóc.

  6. Jak działa filozofia – zasady i mechanizmy działania. Filozofia to dziedzina nauki, która zajmuje się analizą i rozumieniem podstawowych pytań dotyczących naszego istnienia i świata. W skrócie, filozofia bada pytania, których odpowiedzi nie mogą zostać jednoznacznie udzielone przez nauki przyrodnicze, takie jak fizyka czy biologia.

  7. Filozofia zajmuje się też samą definicją naukowości – zwaną problemem demarkacji – i posłużyła krytyce koncepcji, które postulowano jako naukowe, np. marksizmu i psychoanalizy. Filozofia wytworzyła też i rozwinęła szereg doktryn politycznych i ideologii, wpłynęła na ewolucję religii i sztuki.