Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zatorowość płucna polega na zamknięciu lub zwężeniu tętnicy płucnej lub części jej rozgałęzień przez skrzepliny. Zatorowość płucna jest najczęściej spowodowana przemieszczeniem się do krążenia płucnego skrzeplin powstałych w żyłach głębokich kończyn dolnych lub miednicy mniejszej.

  2. 22 wrz 2017 · Zator płucny (zatorowość płucna) nie jest chorobą, lecz stanem klinicznym związanym ze zwężeniem lub zamknięciem tętnicy płucnej, która doprowadza krew do płuc przez materiał zatorowy, który odpowiedzialny jest za zatkanie światła tętnicy. Mogą to być: skrzeplina, cholesterol, kropelki płynu owodniowego, zlepione komórki ...

  3. Zatorowość płucna to poważna choroba, która polega na zwężeniu lub całkowitym zamknięciu tętnicy płucnej bądź jej rozgałęzień przez materiał zatorowy. Schorzenie to może mieć różne oblicza o różnym stopniu ryzyka – każde z nich wymaga jednak odpowiedniego leczenia specjalistycznego.

  4. 3 maj 2023 · Zator płucny może stanowić zagrożenie życia. W przebiegu zatorowości płucnej dochodzi do zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła tętnicy płucnej i/lub jej odgałęzień. Zatorowość płucna w połączeniu z zakrzepicą żył głębokich tworzą chorobę zakrzepowo-zatorową. Jak objawia się zator płucny?

  5. 9 wrz 2019 · Co to jest zator płucny? Zator płucny, inaczej zatorowość płucna (łac. embolia arteriae pulmonalis), to choroba spowodowana zamknięciem lub zwężeniem tętnicy płucnej przez czynnik, który stanowi materiał zatorowy. Ze schorzeniem boryka się około milion osób na całym świecie.

  6. 23 sie 2023 · Zatorowość płucna to groźne schorzenie, polegające na zablokowaniu jednej lub więcej tętnic w płucach przez skrzeplinę krwi, która zazwyczaj powstaje w głębokich żyłach nóg lub miednicy (zjawisko to nazywane jest zakrzepicą żył głębokich).

  7. Zator płucny (inaczej zator tętnicy płucnej lub zatorowość płucna) to stan, w którym tętnica płucna lub któreś z jej rozgałęzień zostaje częściowo lub całkowicie zablokowane materiałem zatorowym. Wskutek tego dochodzi do dysfunkcji części płuc, a niekiedy nawet ich martwicy. Zator płucny (zatorowość płucna): przyczyny i czynniki ryzyka.