Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zbójnik, zbójnicy tradycyjne określenie członków góralskich band rozbójniczych, składających się głównie z chłopów i działających na terenach Karpat, przez folklor uznanych za bohaterów ludowych. Termin zbójnika jest mniej negatywny niż pokrewne: rabuś, bandyta, rozbójnik.

  2. Zbójnickie postanowiynie. Nigda i nijak nie wyzdradzić zbójnickiego zespolynio i towarzisiów swojik. Co dnia zýcie tocýć z noleznom cłekowi powogom i mirym, po pyrciak górnyk i prawyk krocajyncý. Gruntować dobro rozumnyj ślebody i rodnyk korzyni. W ludziskak drugik dzieło Boga postrzygać i wedle nikogo nie okazýwać ni pysności ni wzgardy.

  3. Zbójnicy żyli według powiedzenia: „Jutro diabłu oddam duszęAle dziś pohulać muszę!”. Według Władysława Ochmańskiego najstarsza wzmianka o zbójnictwie góralskim pochodzi z r. 1529. Znajdujemy ją w pamiętniku Jana z Pilzna pt. O różnych rzeczach i gadaniach nowych w Sarmacji.

  4. Przysiady w tańcu zbójnickim są dosyć głębokie, wykonywane na palcach obu nóg w rytm muzyki. Kolana są zwarte, plecy wyprostowane, głowa podniesiona a ręce skrzyżowane na piersiach. Tancerze zwróceni są twarzami do środka koła. Wyprost jest niezupełny, na jedną nogę ugiętą w kolanie, druga uniesiona do przodu.

  5. Tajemnice Tatr, cz.2: Zbójnicka legenda. Nazywano ich „zbójnikami”, „beskidnikami”, czy też w Bieszczadach „tołhajami”. Zbójnik musiał posiadać wiele nieprzeciętnych cech charakteru. Miał być silny, sprytny i przebiegły, odważny aż do szaleństwa i obdarzony ogromną siłą.

  6. kosztowności, odzież i żywność. W tradycji ludowej powstało. wiele legend i pieśni, gdzie nieraz przesadnie sławi się. zbójników. Wiele jest też legend o ich skarbach zakopanych na. beskidzkich szczytach. ŻYWIECCZYZNA. Pierwsza wzmianka o zbójnikach pochodzi z 1529 r. od Jana z. Pilzna, który w swoim dziele „O różnych ...

  7. ZBÓJNICTWO TATRZAŃSKIE. Dudki â nieśmiertelne marzenie górali i zbójników! Tęsknota wszystkich biedaków na tym najpiękniejszym ze światów. Najbardziej pożądane przez zbójników były złote dukaty, srebrne talary, guldeny reńskie, cwancygiery. Barany, woły, sukno, wino, płótno cieniutkie a kwieciste.