Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Dróżki kalwaryjskie i klasztor bernardynów to największe atrakcje turystyczne Kalwarii Zebrzydowskiej. Nie byłoby ich bez Mikołaja Zebrzydowskiego – magnata, wojewody krakowskiego i poniekąd buntownika. Zebrzydowski w obronie świętych szlacheckich praw i swobód wystąpił przeciwko Zygmuntowi III Wazie.

  2. Kalwaria Zebrzydowska - Bazylika Matki Bożej Anielskiej. Spis treści (kliknij, aby rozwinąć) Sanktuarium i klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej - historia. Historia tego niezwykłego miejsca zaczyna się pod koniec XVI wieku kiedy to Dorota Zebrzydowska, modląc się w komnacie zamku lanckorońskiego, ujrzała trzy ogniste krzyże nad ...

  3. Zebrzydowa (dawniej niem. Siegersdorf) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Nowogrodziec . Położenie[edytuj | edytuj kod] Miejscowość leży w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej DW357. Przez wschodni kraniec wsi, w szerokiej pradolinie przepływa rzeka Kwisa.

  4. Kalwaria Zebrzydowska (1617–1640: Zebrzydów, 1640–1772: Nowy Zebrzydów, 1772–1890: Kalwaria) – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, siedziba gminy Kalwaria Zebrzydowska, założone w pierwszej poł. XVII w. przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego.

  5. Kraków. Dzieje Rodu Zebrzydowskich. Jednym z fundatorów klasztorów bernardyńskich w Polsce był Mikołaj Zebrzydowski (1553-1620). Jego dzieło – kalwaria, nazwana od nazwiska fundatora Zebrzydowską – stało się w ciągu wieków drogocennym skarbem Kościoła i narodu polskiego.

  6. Bibliografia. Zebrzydów – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Marcinowice . Położenie. Zebrzydów leży na zachód od Ślęży, w północno-wschodniej części Równiny Świdnickiej, na wysokości około 215 m n.p.m., nad rzeką Czarna Woda, która wypływa ze Wzgórz Kiełczyńskich.

  7. Spis treści. Historia Przyroda Ścieżka Bibliografia Uwagi Autorzy. Województwo: małopolskie. Powiat: wadowicki. Dróżki kalwaryjskie rozmieszczone są na przestrzeni 6 km, wkomponowane w malowniczy krajobraz beskidzki. Dróżki swoją kompozycją topograficzno-architektoniczną przypominają miejsca święte w Jerozolimie.