Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zegar jodowy. Film z przebiegu reakcji. Zegar jodowy (reakcja Landolta, reakcja Harcourta-Essona) – autokatalityczna reakcja chemiczna, podczas której początkowo bezbarwny roztwór po pewnym czasie (kilka minut) w mgnieniu oka zmienia kolor na granatowo-czarny.

  2. mlodytechnik.pl › eksperymenty-i-zadania-szkolne › chemiaZegar jodowy - Strona główna

    Najstarszą znaną reakcją tego typu jest reakcja zwana „zegarem jodowym”. Po raz pierwszy przeprowadził ją w latach 60‑tych XIX wieku angielski chemik Augustus G. V. Harcourt (1834–1919). Sposób wykonania doświadczenia jest prosty, a odczynniki łatwe do zdobycia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by eksperyment wykonać w domu.

  3. Zegar jodowy należy do rodziny reak­cji zega­ro­wych, które wyko­rzy­stują sprzęże­nie dwóch rów­no­le­głych reak­cji: szyb­kiej i powol­nej. Główną atrak­cją tego doświad­cze­nia jest zmiana barwy roz­tworu, która następuje nagle po upły­wie pew­nego okre­ślo­nego czasu [2]. Czego potrze­bu­jemy?

  4. 13 kwi 2013 · ZEGAR JODOWY Landolta. RÓWNANIE REAKCJI: (1) W pierwszym etapie pirosiarczan redukuje jodan do jodku (a właściwie bisulfit powstały z rozpuszczonego pirosiarczanu); ten etap reakcji zachodzi powoli i decyduje o szybkości reakcji: (2) Wytworzony jodek jest utleniony do wolnego jodu.

  5. 22 mar 2013 · Eksperyment przedstawiający jak zrobić zegar jodowy. Wyjaśnienie: Jod jest redukowany przez kwas askorbinowy (witaminę C) do jonów jodkowy ...more. Doświadczenia z fizyki i nie tylko ...

  6. Reakcje zegarowe to reakcje, których efekt widać po pewnym czasie od zmieszania substratów (składników). Dzisiaj przedstawiam zegar jodowy, czyli reakcję możliwą do wykonaniu w domu, a która bardzo mi się spodobała. Zobaczcie czemu! Składniki: Do kupienia: - skrobia ziemniaczana, - witamina C (kwas askorbinowy), - jodyna, - woda utleniona,

  7. 26 mar 2017 · Co potrzebujemy, aby wykonać zegar jodowy? Oto potrzebne składniki: • mąka ziemniaczana. • witamina c w tabletkach. • woda utleniona (3%) Sposób wykonania doświadczenia Weronika krok po kroku pokazuje na filmiku (zapraszamy do obejrzenia). Spytacie na pewno, dlaczego tak się dzieje? Skąd ta zmiana barwy?