Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. 10 maj 2021 · Zespół Leigha - diagnostyka i leczenie. Dobrze jest, gdy zespół Leigha zostanie zdiagnozowany jak najwcześniej. Na tę chorobą wskazują zwykle występujące u dzieci nasilające się w krótkim czasie objawy ze strony różnych narządów i układów, które niepokoją rodziców i skłaniają ich do szukania pomocy medycznej.

  2. 4 paź 2018 · Zespół Leigha to choroba genetyczna objawiająca się przede wszystkim zaburzeniami czynności ośrodkowego układu nerwowego. Dziedziczona jest zwykle w sposób autosomalnie recesywny. Objawy zespołu Leigha pojawiają się zwykle dość wcześnie, bo pomiędzy 3. miesiącem a 2. rokiem życia i obejmować mogą...

  3. Zespół Leigha (podostra martwicza encefalo (mielo)patia, ang. Leigh syndrome, subacute necrotizing encephalomyelopathy, SNEM) – rzadka, heterogenna etiologicznie choroba mitochondrialna związana z zaburzeniem wytwarzania ATP w mitochondriach.

  4. 26 cze 2023 · Zespół Leigha – przyczyny, objawy i leczenie. Choroba Leigha wraz ze schorzeniami, takimi jak zespół Alpersa, Bartha czy Pearsona, należy do nieuleczalnych, genetycznie uwarunkowanych chorób mitochondrialnych dziedziczonych zarówno w sposób autosomalnie recesywny, jak i związany z płcią.

  5. 12 kwi 2022 · Zespół Leigha to rzadka i nieuleczalna choroba genetyczna, która prowadzi do degradacji układu nerwowego. Mutacje genetyczne są dziedziczone, najczęściej w sposób autosomalny recesywny. Schorzenie daje różne objawy zarówno ze strony układu nerwowego i mięśni szkieletowych, jak i różnych narządów.

  6. 9 lut 2024 · Przyczyną zespołu Leigha są mutacje genetyczne zachodzące w jądrze komórkowym lub mitochondriach. Do tej pory wykryto ich około 30. Uszkodzenia w materiale genetycznym prowadzą do zaburzeń w procesie oddychania komórkowego, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  7. 16 lis 2020 · Co to jest zespół Leigha? Zespół Leigha jest to rzadka choroba neurodegeneracyjna o podłożu genetycznym, zaliczana do grupy chorób mitochondrialnych. Powstaje ona na skutek mutacji wielu różnych genów kodujących enzymy mitochondrialne, które odpowiadają za prawidłowy przebieg procesu oddychania komórkowego.