Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zespół Mauriaca – zespół objawów spowodowany skrajną postacią niewyrównania cukrzycy typu 1 u dzieci (wynika z przewlekłego niedoinsulinowania), polegający na upośledzeniu wzrastania i organomegalii ( spleno- i hepatomegalii) [1]. W związku z postępem w diagnostyce i leczeniu cukrzycy zespół ten obecnie jest znacznie rzadziej ...

  2. 29 wrz 2017 · Zespół Mauriaca występujący u chorych na cukrzycę insulinozależną charakteryzuje się występowaniem otyłości, niedoboru wzrostu, hepatomegalii i opóźnienia dojrzewania płciowego. Wiąże się on z niedostateczną kontrolą cukrzycy. Obecnie jest to rzadkie powikłanie cukrzycy, jednak należy zwrócić uwagę na możliwość występowania niektórych jego objawów.

  3. 3 paź 2022 · Zaburzenie MBSP można podzielić na trzy stopnie. Pierwszy, najłagodniejszy, polega na tym, że matka zmyśla objawy występujące u dziecka lub przesadnie koloryzuje istniejące. Naraża to młodego człowieka na liczne procedury diagnostyczne, często niepotrzebne i uciążliwe. Opisywany zespół łatwo pomylić z nadopiekuńczością.

  4. Zespół Mauriaca — czy to już historia? Mauriac syndrome — is already a history? STRESZCZENIE W 1930 roku Mauriac opisał zespół charakteryzujący się obecnością zaburzeń wzrostu, powiększeniem wątroby (hepatomegalia), opóźnionym dojrzewaniem płciowym i cechami cushingoidalnymi u chorych z niewyrównaną cukrzycą typu 1.

  5. Zespół Mauriaca. Zespół charakteryzujący się obecnością zaburzeń (zahamowania) wzrostu, powiększeniem wątroby, opóźnionym dojrzewaniem płciowym i cechami cushingoidalnymi u chorych z niewyrównaną DM1. Jest wynikiem przewlekłego względnego niedoboru insuliny u dzieci i młodzieży w okresie wzrastania i dojrzewania.

  6. 29 wrz 2017 · Streszczenie. W 1930 roku Mauriac opisał zespół charakteryzujący się obecnością zaburzeń wzrostu, powiększeniem wątroby (hepatomegalia), opóźnionym dojrzewaniem płciowym i cechami cushingoidalnymi u chorych z niewyrównaną cukrzycą typu 1. W tamtych czasach zespół Mauriaca występował często.

  7. Aleksandra Margol-Szczerbicka. Konsultowała prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot, Klinika Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Skróty: EMA – przeciwciała w klasie IgA przeciwko endomyzjum, GH – hormon wzrostu, IGF – insulinopodobne czynniki wzrostu, TSH – stężenie hormonu ...