Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. 20 mar 2019 · Zespół pozapiramidowy to zespół objawów, który jest efektem zaburzeń w obrębie układu piramidowego. Główną przyczyną tych zaburzeń jest choroba Parkinsona. Opisywany zespół diagnozowany jest także po lekach neuroleptycznych. Jego objawy to: sztywność mięśni, drżenie mięśniowe, spowolnienie ruchow...

  2. 27 sty 2020 · Zespół pozapiramidowy jest zaburzeniem ruchowym, które powstaje głównie jako niepożądana reakcja na leki przeciwpsychotyczne. Mówimy o zaburzeniu motorycznym spowodowanym zmianą w układzie pozapiramidowym, utworzonym przez zwoje podstawy mózgu, które obejmują szare jądra oraz ich ścieżki i połączenia.

  3. 8 wrz 2015 · Układ pozapiramidowy to część ośrodkowego układu nerwowego, która wraz z układem piramidowym jest odpowiedzialna za prawidłowe poruszanie się i utrzymywanie właściwego napięcia mięśni szkieletowych człowieka. Układ pozapiramidowy współpracuje z piramidowym na zasadzie automatyzacji czynności, które wcześniej były ...

  4. 17 lip 2022 · Zaburzenia funkcji układu pozapiramidowego określane są w medycynie mianem zespołu pozapiramidowego. Obejmować może różne objawy, o czym bardziej szczegółowo w dalszej części. Istnieje wiele czynników powodujących to schorzenie, ale jedną z jego głównych przyczyn jest choroba Parkinsona.

  5. 3 lip 2019 · Układ pozapiramidowy nazywany jest również układem podkorowym lub prążkowiowym układem ruchowym. Struktury, które do niego należą, znajdują się w obrębie półkul mózgu i są nimi przede wszystkim: prążkowie (w którego skład wchodzą jądro ogoniaste oraz skorupa) gałka blada.

  6. Leczenie zespołu pozapiramidowego. Kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przyczyny zespołu EPS. Aktualnie medycyna nie potrafi skutecznie leczyć pląsawicy Huntingtona. Istnieją natomiast metody, które można stosować w leczeniu zespołu pozapiramidowego spowodowanego chorobą Parkinsona.

  7. Zwykle objawami tego zespołu są: sztywność mięśniowa, gorączka, dysfunkcja autonomicznego układu nerwowego i zmiany stanu psychicznego pacjenta. Śmiertelność NMS wynosi około 10% (5−30%) i jest najczęściej wynikiem powikłań sercowych, krążeniowych, nerkowych oraz oddechowych [16, 17] .