Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Co to jest objaw Raynauda i jakie są jego przyczyny? Objaw Raynauda polega na wystąpieniu zblednięcia, zasinienia a następnie zaczerwienienia skóry palców rąk i/lub stóp pod wpływem działania zimna. Wystąpienie objawu jest wynikiem gwałtownego skurczu, a następnie rozkurczu małych tętniczek w palcach rąk i stóp.

  2. 17 gru 2017 · Najczęściej objaw Raynauda pojawia się w obwodowych częściach kończyn (paluch i palce), ale można go również zaobserwować na płatkach uszu albo czubku nosa. Dotyka też naczyń wieńcowych serca i naczyń zaopatrujących w krew mózg. W tym ostatnim przypadku mogą występować migrenowe bóle głowy.

  3. 7 kwi 2022 · Co to jest choroba i zespół Raynauda? Objaw Raynauda jest to zaburzenie naczynioruchowe o nieznanej etiologii, charakteryzujące się nagłym zblednięciem, następnie zasinieniem i zaczerwienieniem palców rąk, stóp, rzadko nosa oraz uszu, któremu towarzyszy zdrętwienie i ból.

  4. Choroba Raynauda (łac. morbus Raynaud) to napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej dotyczący stóp. Typowy napad choroby Raynauda charakteryzuje się zblednięciem palców, zaburzeniem czucia lub bólem. Wśród przyczyn wyróżnia się między innymi urazy, uciski, zarostowe schorzenia naczyń oraz nadmierną aktywację receptorów ...

  5. 3 kwi 2018 · Objaw Raynauda (zespół Raynauda) polega na wystąpieniu napadowego niedokrwienia, a następnie reaktywnego przekrwienia w obrębie palców rąk i stóp. Często możemy go odnotować po narażeniu na zimno oraz późniejsze ogrzanie, jak również jako wynik reakcji emocjonalnej. Zasadniczo możemy wyróżnić dwie postaci objawu Raynauda:

  6. 15 cze 2023 · Istotę objawu Raynauda stanowi skurcz naczyń obwodowych, który może być spowodowany czynnikami takimi jak zimno, substancje chemiczne czy stres, jednak napad może również wystąpić bez żadnej uchwytnej przyczyny.

  7. 5 cze 2023 · Zespół i choroba Raynauda co to za przypadłości? Osoby, u których obserwuje się napadowe skurcze naczyń krwionośnych, wymagają właściwej diagnostyki. Najważniejsze jest poznanie przyczyny wystąpienia zaburzenia. W zależności od tego, co je wywołuje, wyróżniamy objaw Raynauda o charakterze pierwotnym lub wtórnym.