Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zarządzanie jest procesem dynamicznym, który wymaga ciągłego doskonalenia i adaptacji. W erze postępujących zmian technologicznych i globalizacji, organizacje muszą być elastyczne i otwarte na innowacje. Zarządzanie efektywne wymaga również umiejętności komunikacji, negocjacji i motywowania pracowników .

  2. Często używana definicja to interpretacja prakseologiczna, którą zaproponował J. Zieleniewski: „działanie sprawne w sensie ogólnym to takie, które spełnia wymóg minimalnej skuteczności i jeżeli o wyborze wariantu zadecydowała cenność skutku, jest to działanie najbardziej korzystne lub ekonomiczne spośród skutecznych, jeśli natomiast o wyborze wa...

  3. 1. Po co organizacja istnieje? 2. Czyje i jakie potrzeby ma zaspokajać? 3. Do czego organizacja ma dążyć? 4. Jakie jest jej społeczne przeznaczenie – posłannictwo? Misja powinna być uwarunkowana historią organizacji, jej tradycją, nawiąza-niem do korzeni, otoczeniem rynkowym, preferencjami kierownictwa, zasobami,

  4. Wprowadzenie. System zarządzania organizacją, aby był sprawny wymaga osoby kierownika – menedżera. W związku z tym, aby orzekać o rzeczywistości, zjawiskach i procesach związanych z ogólnie pojętym zarządzaniem, należy jasno sprecyzować zakres takich terminów, jak kierownik i menedżer.

  5. Tak definiuje pojęcie T. Parsons: „organizacja jest to system społeczny zorganizowany dla osiągania celu określonego rodzaju” (za: [Zieleniewski, s. 77]) i Ch. Barnard, który pisze, że organizacja to „system świadomie skoordynowanych działań lub sił dwu lub więcej ludzi” [tamże].

  6. Sprawność odniesiona do działań człowieka oznacza jego zdolność do wykonywania powierzonych mu czynności. Dotyczy ona każdego ludzkiego działania, bez względu na przyczyny lub cel. Sprawność to wykorzystywanie w życiu człowieka pojawiających się szans (A. Mazurkiewicz, s. 47-50).

  7. Zarządzanie jest praktyką społeczną, zorganizowanym działaniem. W jednej. pierwszych defi nicji zarządzania francuski klasyk mówi, że to sztuka bądź prakty-ka rozumnego stosowania środków do osiągnięcia wyznaczonych celów. Zwróćmy uwagę na tę defi nicję, gdyż późniejsi praktycy i teoretycy zarządzania będą podążać.