Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zięby Darwina [1] – grupa kilkunastu niewielkich, bardzo podobnych do siebie gatunków ptaków odkrytych przez Karola Darwina podczas wyprawy HMS Beagle (zob. też John Gould ). Początkowo zaliczono je jako podrodzinę Geospizinae z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae) [1].

  2. 12 lut 2023 · Od połowy lat 70. XX w. Peter i Rosemary Grantowie badają „zięby Darwina” na Galapagos i wykazują, że dobór może prowadzić do zmian tak szybkich, że dają się zauważyć bezpośrednio; nie potrzeba do tego tysięcy lat, jak sądził Darwin. Podobne zjawiska zaobserwowano później u innych organizmów.

  3. 26 cze 2019 · Podczas tej podróży Karol Darwin nie wymyślił teorii ewolucji. W rzeczywistości jego dziadek, Erazm Darwin, zaszczepił już u Karola ideę, że gatunki zmieniają się w czasie. Jednak zięby z Galapagos pomogły Darwinowi utrwalić jego ideę doboru naturalnego.

  4. Miałoby to świadczyć o niesamowitych przystosowaniach organizmów do różnych warunków środowiska. Szczególnie ważne obserwacje poczynił na Wyspach Galapagos, gdzie m. in. opisał zmienność wśród ptaków (tzw. zięby Darwina ). Tak narodziła się jego rewolucyjna teza – gatunki muszą ulegać zmianom.

  5. 29 wrz 2023 · Proces takiego szybkiego różnicowania się potomków jednej grupy w nowym środowisku nazywa się radiacją adaptatywną. Zięby z Galapagos to najbardziej znany przykład tego zjawiska, traktowany przez Darwina jako jeden z najlepszych dowodów na teorię ewolucji drogą doboru naturalnego.

  6. 2 paź 2023 · Kim był człowiek, który stworzył podwaliny współczesnych nauk przyrodniczych? W tym artykule: Charles Darwin – rodzina. Dzieciństwo Darwina. Początek studiów wyższych. Darwin porzuca medycynę na rzecz teologii. Wyprawa na HMS Beagle. Darwin staje się gwiazdą nauki. Założenie rodziny i wyprowadzka na wieś. Przyjaźń z Huxleyem i Spencerem.

  7. Zięby Darwina grupa kilkunastu niewielkich, bardzo podobnych do siebie gatunków ptaków odkrytych przez Karola Darwina podczas wyprawy HMS Beagle. Początkowo zaliczono je jako podrodzinę Geospizinae z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Później rodzaje uprzednio do niej zaliczane zaklasyfikowano do rodziny trznadli (Emberizidae).