Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zjazd w Łęczycy – wielki zjazd dostojników duchownych (ośmiu biskupów) i świeckich w roku 1180 w Łęczycy. Na zjeździe ograniczono urzędnikom książęcym prawo żądania podwodów i żywności w czasie podróży przez dobra duchowieństwa oraz zniesiono ius spolii , pozwalające księciu przejmować majątek zmarłego biskupa .

  2. 4 lut 2022 · Zjazd w Łęczycy miał miejsce za panowania Kazimierza Sprawiedliwego, który już wówczas tytułował się księciem Polski (dux Polonie). To najmłodszy z synów Bolesława Krzywoustego. Nie został on uwzględniony nawet w jego ustawie sukcesyjnej, znanej powszechnie jako „Testament Krzywoustego”.

  3. Zjazd w Łęczycy – wielki zjazd dostojników duchownych (ośmiu biskupów) i świeckich w roku 1180 w Łęczycy. Jan Matejko: W Łęczycy pierwszy sejm. Spisanie praw. R.P. 1180. Polska za czasów Kazimierza II Sprawiedliwego.

  4. Zjazd w Łęczycyzjazd, który odbył się w 1180 roku za panowania księcia Kazimierza II Sprawiedliwego, który rządził od niedawna po buncie przeciwko swojemu bratu, Mieszku. Kazimierz choć sprzyjało to miejscowej ludności, ponieważ rządy Mieszka były okrutne i bezwzględne złamał świętą zasadę…

  5. 21 kwi 2020 · Zjazd w Łęczycy odbył się w 1180 roku. Wzięli w nim udział główni dostojnicy duchowni (biskupi prowincji gnieźnieńskiej) oraz książę krakowski Kazimierz Sprawiedliwy.

  6. Zamek Królewski w Łęczycy. Najważniejszym zabytkiem w Łęczycy jest zamek królewski z XIV wieku, który wniesiono z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Budowla składała się z prostokątnego dziedzińca, który otaczał mur obronny z cegły.

  7. 29 wrz 2018 · Zjazd łęczycki ma więc swoje miejsce w dziejach politycznych i społecznych Polski – i z tej perspektywy jest do dziś przedmiotem kontrowersji historyków: jedni ubolewają nad osłabieniem władzy monarszej, inni – dostrzegają tu rozwój polityczny i społeczny.