Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zlewnia – obszar lądowy, z którego wody spływają do danej rzeki (albo jej części) lub do danego jeziora, bagna jak również innego obiektu hydrologicznego, zwanego recypientem lub odbiornikiem. Zlewnia rzeki, gdy analizowana jest cała jej długość (do ujścia), jest tożsama znaczeniowo z dorzeczem.

  2. Zlewnia jest podstawowym, naturalnym obszarem dla bilansu wodnego. Pojęcie zlewni dotyczy zarówno wód powierzchniowych, jak również wód podziemnych. Te drugie czasami charakteryzują się odmiennym spływem, więc stosowany jest podział na dwa typy zlewni: zlewnia hydrogeologiczna – dotycząca spływu podziemnego.

  3. Zlewnia — obszar, z którego wszystkie wody (powierzchniowe i podziemne) spływają do jednego zbiornika wodnego, np. rzeki lub jeziora.

  4. zlewnia. ( Gleboznawstwo leśne), obszar, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki, jeziora, morza, oceanu. Zlewnia to zarówno wody powierzchniowe, jak i podziemne. Zlewnia wyraźnie wpływa na naturalną retencję wód, sposób zasilenia rzek i jezior oraz ich bilansu wody.

  5. Encyklopedia PWN. zlewnia, hydrol. obszar, z którego wody spływają do jednego wspólnego odbiornika (rzeki, jeziora, bagna);

  6. Płytko zanurzony głaz lub pień drzewa tworzy bardzo wyraźne zawirowanie – zwarę [C]. Zlewnia – rozumie się przez to obszar lądu. z którego cały spływ powierzchniowy wód jest odprowadzany przez system strug, strumieni, potoków, rzek i kanałów do wybranego punktu biegu cieku. Granice zlewni.

  7. 1. Zlewnia • 1.1. System hydrologiczny zlewni 17 Ryc. 1.1.4. Dział wodny Wyznaczanie działu wodnego można zacząć zarówno w miej­ scu ujścia danej rzeki (ryc. 1.1.3C), jak również w dowolnym profilu rzeki (ryc. 1.1.3D). Pewne trudności nastręcza wyznaczenie działu wodnego na obszarach o słabo urozmaiconej rzeźbie; w takich przypadkach zaznacza się tzw. niepewny dział wodny ...