Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Pochowana została na cmentarzu parafialnym w Górkach Wielkich obok ojca, Tadeusza Kossaka, i syna, Juliusza Szczuckiego. Jej wnukiem jest François Rosset, profesor literatury francuskiej na Uniwersytecie w Lozannie ( Szwajcaria) [75] .

  2. Udostępnij: Powieściopisarka, publicystka, współzałożycielka dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom "Żegota". Urodziła się 10 sierpnia 1889 roku w Kośminie k. Lublina, zmarła 9 kwietnia 1968 roku w Bielsku-Białej. Pochodziła ze sławnego rodu Kossaków.

  3. Istotnym dziełem Zofii Kossak był cykl wydanych w latach 1936–1937 powieści historycznych z okresu wypraw krzyżowych: Krzyżowcy, Król trędowaty i Bez oręża. W 1938 została uhonorowana przynależnością do Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, poprzez otrzymanie Wielkiego Krzyża Zasługi.

  4. 13 paź 2023 · Zofia Kossak-Szczucka Źródło:fot. NAC. Zofia Kossak-Szczucka jest jedną z założycielem Rady Pomocy Żydom i może uchodzić za żywy symbol polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej. Pomimo to ośmielono się określić ją nawet antysemitką.

  5. 3 lut 2011 · To Zofia Kossak Szczucka jako jedna z pierwszych polskich intelektualistów dostrzegła tragizm losu polskich Żydów i stworzyła wraz z Wandą Krahelską-Filipowicz Komitet Pomocy Społecznej dla Ludności Żydowskiej, działający pod konspiracyjną nazwą Żegota. Protest Kossak-Szczuckiej.

  6. Biografia. fot. Zofia Kossak z matką Anną Kisielnicką-Kossak, 1892. Zofia KossakSzczucka, (później Kossak – Szatkowska) urodziła się 10 sierpnia 1889 roku (często błędnie podaje się rok 1890, który do czasu dotarcia do nieznanych wcześniej dokumentów, uznawano za poprawny ) w Kośminie (woj. Lubelskie).

  7. Zofia Kossak-Szczucka. Okres historyczny. (1939-1945) II wojna światowa. Autor: Paweł Skibiński 17.07.2020. Holocaust konspiracja okupacja niemiecka Polacy ratujący Żydów Polskie Państwo Podziemne Żydzi. Była wybitną, uznaną pisarką katolicką.