Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Rzeźba Jutrzenka w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Grób Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej na cmentarzu Powązkowskim. Zofia Trzcińska-Kamińska (ur. 26 grudnia 1890 w Wieprzcu, zm. 27 października 1977 w Warszawie) [1] – polska rzeźbiarka i medalierka. Należała do grup „ Młoda Sztuka ” i „ Rytm ”.

  2. Zofia Trzcińska-Kamińska (1890–1977) to autorka pomników, wyobrażeń portretowych, rzeźb historycznych i religijnych. Projektowała monety, medale, ryngrafy, nagrobki. Brała udział w licznych wystawach krajowych i pokazach międzynarodowych. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana za swoje prace.

  3. Zofia Trzcińska-Kamińska (1890–1977) – życie i twórczość. w instytucjach wychowawczych dla dziewcząt, zwanych pensjami, w Jarosławiu . i Warszawie. 4. Trzcińska wykształcenie w zakresie rysunku i rzeźby uzyskała w kraju . oraz za granicą. Najpierw uczyła się rysunku w Lublinie u malarza Konstantego

  4. Zofia Trzcińska-Kamińska urodziła się w 1890 roku. Pierwsze lekcje rysunków Zofia Trzcińska-Kamińska pobierała w Lublinie. Stamtąd wyjechała za granicę. Najpierw studiowała w Berlinie, gdzie uczyła się rzeźby pod kierunkiem prof. Levina- Funcke i malarstwa – u Lovisa Corintha.

  5. Śladami Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej w Łazienkach (i okolicy) 21 kwietnia 2021. W Ogrodzie Modernistycznym, w południowej części Łazienek Królewskich, znajduje się rzeźba „Jutrzenka” Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej. Warto przypomnieć, że jej autorka mieszkała i tworzyła w sąsiedztwie Łazienek.

  6. Zofia Trzcińska-Kamińska (1890–1977) niespodziewanie, w tajemnicy przed rodziną i mężem zajętym pracą dydaktyczną w stolicy, zaciągnęła się we wrześniu 1915 roku w Lublinie do II Brygady Legionów Polskich. Odpowiednio ucharakteryzowana dla ukrycia płci, wyruszyła na front jako Zygmunt Tarło.

  7. Encyklopedia PWN. Trzcińska-Kamińska Zofia, ur. 26 XII 1890, Wieprzec (Lubelszczyzna), zm. 27 X 1977, Warszawa, żona Zygmunta Kamińskiego, rzeźbiarka; rzeźba figuralna o tematyce hist., rel. i portretowej oraz twórczość medalierska; realizacje monumentalne w kościołach w Warszawie (Św. Jakuba, Św. Jacka, Św.