Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Encyklopedia PWN. zróżnicowanie społeczne, dyferencjacja społeczna, socjol. pojęcie odnoszące się do faktu występowania różnic między ludźmi, kategoriami i grupami społ. i ich odmiennego usytuowania w strukturze społ.; Podstawowe różnice społ. występują na poziomie makrostruktur.

  2. Zróżnicowanie społeczne lub dyferencjacja społeczna – wynik empirycznych badań socjologicznych, które mają na celu dowiedzenie między jakimi grupami społecznymi występują zróżnicowania (ujęcie podmiotowe) oraz pod jakimi względami występują te różnice (ujęcie przedmiotowe).

  3. Zróżnicowanie społeczne (dyferencjacja społeczna) – w socjologii jest to pojęcie oznaczające występowanie różnic pomiędzy ludźmi, kategoriami i grupami społecznymi i ich odmiennego usytuowania w strukturze społecznej. Zjawisko zróżnicowania społecznego najbardziej widoczne jest na poziomie makrostruktur.

  4. Fot. Adobe Stock. Termin „zróżnicowanie społeczne” to socjologiczne pojęcie, której w najprostszej definicji odnosi się do faktu występowania różnic między ludźmi, kategoriami i grupami społecznymi oraz do ich odmiennego usytuowania w strukturze społecznej.

  5. Jednym z najbardziej znanych sposobów przedstawiania struktury społecznej jest podział społeczeństwa na trzy klasy: wyższą, średnią i niższą, ze względu na prestiż społeczny. Warstwa społeczna może być definiowana na trzy sposoby: jako część klasy społecznej (podział wewnętrzny),

  6. stratyfikacja społeczna, uwarstwienie społeczne, zróżnicowanie społeczne rozpatrywane pod kątem istnienia w społeczeństwie usytuowanych hierarchicznie kategorii ludzi (warstw), wyróżniających się pod jakimś ważnym względem (np. dochodu, bogactwa, władzy, prestiżu, poziomu konsumpcji).

  7. · Leży u podstaw wielości ról społecznych, które człowiek pełni w życiu · W życiu zbiorowym jest podstawą społecznego podziału pracy, bez którego społeczeństwo nie mogłoby istnieć; podział pracy decyduje o kształcie nierówności społecznych. Zróżnicowanie społeczne lub dyferencja społeczna – wynik empirycznych ...