Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Związek chemiczny – jednorodne połączenie co najmniej dwóch różnych pierwiastków chemicznych za pomocą dowolnego wiązania. Podstawową jednostką związku chemicznego jest cząsteczka . Cząsteczki powstają i rozpadają się w wyniku tworzenia i zrywania wiązań chemicznych między atomami .

  2. Pierwiastki chemiczne oraz niektóre z ich właściwości: Zobacz też[edytuj | edytuj kod] Lista konfiguracji elektronowych pierwiastków chemicznych. Pierwiastki chemiczne według twardości. Związki chemiczne według pierwiastków. Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  3. 1 gru 2023 · Związki chemiczne to substancje złożone z co najmniej dwóch różnych pierwiastków, które łączą się ze sobą w określony sposób tworząc nowe substancje o odmiennych właściwościach. W życiu codziennym możemy spotkać wiele przykładów związków chemicznych, które spełniają różne cele i pełnią różne funkcje.

  4. Za pomocą wzorów chemicznych można przedstawiać określoną liczbę cząsteczek, atomów i jonów. Liczbę atomów w cząsteczce bądź jonów w jednostce formalnej przedstawia się przy użyciu indeksu stechiometrycznego. We wzorze substancji liczbę tę zapisuje się z prawej strony u dołu symbolu pierwiastka.

  5. Związki chemiczne według pierwiastków – lista wzorów sumarycznych związków chemicznych, których artykuły w Wikipedii zawierają infobox związku chemicznego. Lista uporządkowana jest alfabetycznie według nazw pierwiastków.

  6. Związek chemiczny — jednorodna substancja, składającą się z co najmniej dwóch różnych pierwiastków, powstałą na skutek reakcji chemicznej. W związku chemicznym pierwiastki łączą się ze sobą za pomocą różnych wiązań, a powstałe cząsteczki można zapisać za pomocą wzorów sumarycznych bądź strukturalnych.

  7. Pierwiastek a związek chemiczny. Obecnie znanych jest 118 pierwiastków chemicznych. Należą do nich np. żelazo, wodór czy tlen. Woda to związek tlenu i wodoru, zaś rdza to mieszanina tlenków żelaza oraz innych związków tego metalu. Jeszcze sto lat temu znano około 2 milionów związków chemicznych, a 10 lat temu – już ponad 15 milionów.