Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zwyrodnienie szkliste (łac. degeneratio hyalinea; ang. hyaline degeneration, hyalinizing changes, glassy degeneration), szkliwienie, hialinizacja (łac. hyalinosis, hyalinisatio; ang. hyalinosis, hyalinization) – termin używany w patomorfologii, rodzaj zwyrodnienia, zaburzenie przemiany białek pozakomórkowych. Jest to określenie ...

  2. 3 paź 2023 · Odłączenie ciała szklistego to choroba, która dotyczy zwłaszcza osoby starsze – polega na odłączeniu się żelowej substancji wypełniającej oko od siatkówki. Proces ten jest skutkiem naturalnego procesu starzenia się organizmu i w znacznej większości przypadków nie wymaga leczenia.

  3. 12 wrz 2023 · Zwyrodnienie ciała szklistego jest jedną z częstszych przypadłości, z którymi pacjenci zgłaszają się na badanie okulistyczne. Może przebiegać pod postacią tylnego odłączenia szklistki, obecności mętów lub błysków w polu widzenia. Przeważnie jest to efekt zmian zachodzących w ciele szklistym.

  4. 22 wrz 2022 · Głównym objawem odłączenia się szklistki jest coś powszechnie znanego jako „ męty ”. Są to linie, kropki, pierścienie lub podobne do pajęczyn cienie, które unoszą się w polu widzenia. Mogą być bardziej widoczne, gdy spojrzysz w niebo lub na jasną powierzchnię. Możesz również widzieć „gwiazdki” lub małe błyski światła.

  5. Męty ciała szklistego to potoczne określenie na zmętnienie ciała szklistego (myodesopsia) - przypadłość, której istotą jest patologia żelu ciała szklistego wypełniającego oko, polegająca na tworzeniu się skupisk włókien kolagenowych. Przeczytaj także: Światłowstręt to objaw choroby. Przyczyny nadwrażliwości oczu na światło.

  6. Najważniejsze informacje: Czym jest ciało szkliste? Co to jest odłączenie ciała szklistego w oku? Objawy odłączenia ciała szklistego. Przyczyny i ryzyko odłączenia ciała szklistego w oku. Diagnoza i leczenie odłączenia ciała szklistego w oku. Czym jest ciało szkliste?

  7. Co to jest i jakie są przyczyny? Tylne odłączenie ciała szklistego to oddzielenie ciała szklistego od siatkówki w tylnym odcinku gałki ocznej (ku tyłowi od podstawy ciała szklistego). Wraz z wiekiem zaburzeniu ulega jego żelowa konsystencja – ciało szkliste staje się coraz bardziej płynne.