Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Związek Walki Zbrojnej (w skrócie ZWZ, krypt. „SSS”) – Siły Zbrojne w Kraju podczas II wojny światowej, w okresie od 13 listopada 1939 do 14 lutego 1942, przemianowane następnie na Armię Krajową.

  2. Instrukcja ta omawiała cele i formy działania nowopowstałego ZWZ. Precyzowała dwa nadrzędne cele: – Stworzenie ośrodków czynnego ruchu oporu narodowego. – Współdziałanie w odbudowie państwa polskiego na drodze walki zbrojnej. W zasadzie główne założenia ZWZ powtarzały to, co mówili działacze SZP.

  3. Związek Walki Zbrojnej – Siły Zbrojne w Kraju podczas II wojny światowej, w okresie od 13 listopada 1939 do 14 lutego 1942, przemianowane następnie na Armię Krajową.

  4. Encyklopedia PWN. Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), kryptonimy SSS, PZP, konspiracyjna organizacja wojsk., powołana 13 XI 1939 na podstawie decyzji rządu RP na uchodźstwie i Naczelnego Wodza z 8 i 13 XI 1939 w miejsce Służby Zwycięstwu Polski (SZP); w kraju organizowana od I 1940 przy wykorzystaniu kadr i dorobku organiz.

  5. 14 lut 2024 · Ta organizacja konspiracyjna działająca na terenie całej okupowanej przez Niemców Polski w okresie II wojny światowej, była symbolem oporu i wzorem dla innych państw, które także próbowały tworzyć własne państwa podziemne. Żaden inny kraj nie utworzył jednak takiej struktury, jak Polacy. Armia Krajowa to ewenement w dziejach świata.

  6. 13 lis 2019 · Głównej Rady Politycznej SZP, nazywanej także Radą Główną Obrony Narodowej. W jej skład weszli przedstawiciele formacji politycznych: Polskiej Partii Socjalistycznej, Stronnictwa Demokratycznego, Stronnictwa Narodowego oraz Stronnictwa Ludowego. Nie zasiadali w niej przedstawiciele piłsudczykowskiego Obozu Zjednoczenia Narodowego.

  7. 14 lut 2023 · Kiedy Naczelnym Wodzem został generał Władysław Sikorski, rozwiązał SZP, a w jego miejsce powołał Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), który miał być podporządkowany rządowi na emigracji, a jego celem było zjednoczyć wszystkich Polaków, różne organizacje oraz partie polityczne wokół wspólnego celu: walki z Niemcami i wyzwolenia ...